Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  OKS tercihleri başladı

  A.A.
  15 Temmuz 2007 - 10:23Son Güncelleme : 15 Temmuz 2007 - 09:39

  Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) tercih işlemleri başladı.

  OKS sonuçlarına göre, 2007-2008 öğretim yılı için resmi ve özel fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri, Anadolu teknik liseleri, Anadolu meslek liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu imam-hatip liseleri, Anadolu sağlık meslek lisesi, sağlık meslek liseleri, adalet meslek liseleri, Anadolu tapu ve kadastro meslek lisesi, Anadolu tarım meslek liseleri ile tarım meslek liselerine öğrenci yerleştirilecek.

  OKS-Türkçe Matematik (OKS-TM) ve OKS-Matematik Fen (MF) puan türlerinin herhangi birinden 160 ve üzeri puan alan adaylar, tercihte bulunabilecekler.

  Fen liselerine ve Anadolu sağlık meslek lisesi ile sağlık meslek Liselerine OKS-MF puanıyla diğer okullara ise OKS-TM puanıyla yerleştirme yapılacak. Yerleştirme, adayların puanları ile tercihleri dikkate alınarak, kontenjanlara göre gerçekleştirilecek.

  BAŞVURULAR

  Tercih işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığının “http://oks2007.meb.gov.tr” veya “http://www.meb.gov.tr” adresli internet sitesinden yapılabilecek.
  Tercihler, veliler tarafından bireysel olarak ya da ilgili okul müdürlükleri aracılığıyla 20 Temmuz Cuma gününe kadar gerçekleştirilecek. Adaylar tercih işlemlerini mezun oldukları veya sınav başvurularını yaptıkları ilköğretim okulu müdürlüklerinde yürütebilecekler. 160'ın altında puan alan adaylar, tercihte bulunamayacaklar.

  20 OKUL TERCİH EDİLEBİLECEK

  Adaylar, okulların özel başvuru ve tercih şartlarına dikkat ederek en fazla 20 okul tercih edebilecekler. Bu tercihler, istek sırasına ve okul türlerine göre karışık veya sırayla yapılabilecek. Bu sene ikinci bir tercih işlemi yapılmayacak.
  Tercihlerin iptal edilmemesi için adayların okulların e-kılavuzda yayınlanan kayıt-kabul şartlarını dikkatle okumaları gerekiyor.

  Sınav sonucuna göre tercih yapacak her aday, okul aile birliğine 5 YTL ödeyecek.
  Tercih sonuçları, 27 Temmuz Cuma günü açıklanacak. Kesin kayıtlardan sonra boş kalan okul kontenjanları, 8 Ağustos 2007 tarihinde açıklanacak ve ikinci yerleştirme için başvurular 9-14 Ağustos 2007 tarihleri arasında alınacak. İkinci yerleştirme sonuçları da 20 Ağustos 2007 tarihinde açıklanacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı