Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  OKS şampiyonu İstanbul’dan çıktı

  Esra KAYA/ANKARA
  10 Temmuz 2007 - 01:00Son Güncelleme : 10 Temmuz 2007 - 16:27

  Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı’nın (OKS) şampiyonu İstanbul’dan çıktı.

  İstanbul Büyükçekmece Özel Marmara Evleri İhlas İlköğretim Okulu öğrencisi Fatih Özkan, 99 sorunun tümüne doğru cevap vererek, 500 tam puanla Türkiye birincisi oldu. İkinciliği Van, Isparta, Batman, Ankara ve İstanbul paylaştı. Üçüncü ise İstanbul, Muş, İzmit ve Manisa’dan çıktı.

  BU yıl OKS’ye 824 bin 676 kişi başvurdu. Bunlardan 818 bin 359’u değerlendirildi. Çeşitli nedenlerden dolayı 14 kişinin sınavı iptal edildi. TM puan türüne göre 160 puan barajını geçemeyen aday sayısı 59 bin 537 kişi oldu. TM puan türüne göre tercih yapabilecek aday sayısı ise 731 bin 545. MF puan türüne göre, 160 puan barajını geçemeyen aday sayısı 47 bin 269 olurken, tercih yapabilecek aday sayısı ise 743 bin 813 olarak gerçekleşti. Kopya taraması sonucu bazı testleri iptal edilen aday sayısı 136 olarak belirlendi.

  BURDUR BAŞARILI

  Sınavda, illere göre başarı sırası ise şöyle gerçekleşti: TM’de Türkiye birincisi Burdur, ikincisi Kırşehir. Diğer iller sırasıyla Eskişehir, Nevşehir, Edirne, Çanakkale, Yalova, Ankara, Isparta ve Bayburt. MF’de ise birinci yine Burdur. Burdur’u sırasıyla Edirne, Eskişehir, Kırşehir, Çanakkale, Nevşehir, Ankara, Isparta, Yalova ve Balıkesir takip etti.

  SONUÇLAR 27 TEMMUZ’DA

  Çelik, "11-20 Temmuz tarihleri arasında tek seferde 20 tercih yapılacak. Tercih işlemleri internet üzerine yapılacak, okullara onaylatılacak. Eğer öğrenci ve veliler tereddüde düşerlerse okullardan danışmanlık hizmeti alabilecekler. 27 Temmuz’da da tercih sonuçları açıklanacak" dedi.

  DEVLET DE VAR ÖZEL DE

  OKS sonuçlarının açıklandığı toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, dereceye giren adayların çoğunun özel okullardan çıkmasının nedeninin sorulması üzerine, "Dereceye girenler arasında özel okuldan da devlet okulundan da öğrenci var. Bu sene ilk defa olan bir şey değil" dedi.

  AİLEDEN MORAL DESTEK

  FATİH ÖZKAN Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (OKS) 99 soruya da doğru yanıt vererek, Matematik-Fen ve Türkçe-Matematik puan türlerinde 500 tam puan alarak birinci olan Fatih Özkan, başarısını, sistemli, düzenli ve programlı çalışmaya borçlu olduğunu söyledi. Okulu İstanbul Özel Marmara Evleri İhlas İlköğretim Okulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, sınavla ilgili değerlendirmesine yer verilen Fatih Özkan, "En büyük teşekkürü, bana her aşamada yardımcı olan öğretmenlerime borçluyum. Sıkıldığım zamanlarda hep ailemle sohbet ettim ve bu moral bakımından çok yararlı oldu" dedi. Baba Abdullah Özkan ise, "Başarı ter kokar. Gerçekten Fatih ter kokarak bugünlere geldi" diye konuştu.

  İKİNCİLİĞİ BEŞ KİŞİ PAYLAŞTI

  UFUK SERKAN YILDIRIM TED Batman Koleji öğrencisi Batmanlı Ufuk Serkan Yıldırım, MF ve TM’de Türkiye ikincisi oldu. Telekom’da çalışan Şaban Yıldırım, "Oğlum çok zekidir. Sadece sosyalde bir yanlışı vardı. Batman’ın adını duyurmanın mutluluğu içindeyiz" dedi.

  MUSTAFA METE OKS’de Türkiye ikinciliğini paylaşan Mustafa Mete’nin annesi Yeşim Mete, "Kardeşiyle oynayıp stresini atıyordu. Kardeşi uyurken bile onu uyandırıp sevmeden yatağına girmiyordu. Başarısının sırrının bu olduğunu söylüyordu" dedi.

  BEGÜM AYDINER Matematik-Fen (MF) ile Türkçe-Matematik (TM) puan türlerinde Türkiye ikincisi olan öğrencilerden Begüm Aydıner, sonucun heyecan verici olduğunu söyledi. Aydıner, ilk tercihinin Ankara Fen Lisesi olacağını, ileride genetik mühendisi olmak istediğini söyledi.

  FATMA KARAKOÇ Karakoç, Isparta Özel Altınbaşak Çakın İlköğretim Okulu mezunu. Karakoç, sonuçları ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte geziye gittiği İstanbul’da öğrendi.

  AHMET ALİ DİNLER Dinler, İstanbul Özel Kartal Doğa İlköğretim Okulu mezunu.

  DÖRT DE ÜÇÜNCÜMÜZ VAR

  ZEYNEP ÖLMEZ Manisa Özel Doruk Koleji öğrencisi Zeynep Ölmez’in anne ve babası öğretmen. Ölmez, sonucun kendisi için sürpriz olmadığını söyledi.

  ENES AYBAR İzmit General Edip Bayar İlköğretim Okulu’ndan mezun. Babası işçi olan Aybar ve ev hanımı Ayşe Aybar’ın üç çocuğundan biri olan Enes Aybar, "Sınav bana kolay gelmişti. Çok daha fazla kişinin yapabileceğini düşündüğüm için 3’üncü olmayı beklemiyordum" dedi.

  ABDÜLKADİR SÖZEN Muş Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulu öğrencisi Abdülkadir Sözen’in başarısı, Muş’ta sevinç yarattı. Abdülkadir Sözen’in Malatya’daki akrabalarının yanında tatilde olduğu öğrenildi.

  ONURCAN SOYBİR İstanbul FMV Özel Işık İlköğretim Okulu öğrencisi olan Onurcan Soybir, üçüncülüğü 3 kişi ile paylaştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı