Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  "OKS’deki hata okyanusta 1 damladır"

  Osman BEKLEYEN- Gülay ÖZEK/ VAN DHA
  16.07.2007 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, OKS'de ‘İlköğretim Başarı Puanı’nın sınav sonuçlarına yansıtılmasına ilişkin hatanın ‘vahamet', ‘skandal' boyutunda olmadığını söyledi.

  Çelik, 850 bin öğrencinin girdiği sınavda bu tür hatalar olabileceğini belirterek, “Bazı okullarda girilen yanlış bilgiler düzeltilecek. Bu anlamda ‘Yanlış vardır’ diye intikal eden öğrenci sayısı kesinlikle sınava giren öğrenci sayısı ile mukayese edildiği zaman okyanusta 1 damladır” dedi. Çelik, sorumlular hakkında inceleme ve soruşturma başlattıklarını açıkladı.

  Van'ın Gevaş İlçesi'ndeki Kızılay Kampında Futbol Köyü'nün açılışına katılan Bakan Hüseyin Çelik, ‘İlköğretim Başarı Puanı’nın sınav sonuçlarına yansıtılmasına ilişkin ortaya çıkan hatayla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Çe

  "Bakan Çelik istifa etsin"

  Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, OKS'de yaşanan “yanlış hesaplama” iddiasıyla ilgili, “Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in görevinden derhal istifa etmesini” istedi.

  Adıbelli, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının, OKS'de öğrencilerin diploma notlarını sisteme yanlış girerek “büyük bir skandala imza attığını” ifade etti.

  “Bu skandalın eğitim sisteminin iflasını bir göstergesi” olduğunu öne süren Adıbelli, Bakan Çelik'in konuyla ilgili açıklamasının, “sorunun ciddiyetinin farkında olmadığını gösterdiğini” iddiasında bulundu. Adıbelli, şunları kaydetti:
  “Bakan Çelik'in ifadesi ile 'bazı okullarda girilen yanlış bilgilerin' düzeltilmesi halinde bile, tüm Türkiye'de sınava giren öğrencilerin sıralamaları değişecektir. Dolayısıyla, söz konusu kargaşa, bütün öğrencilere yansıyacaktır.
  Ayrıca, mağdur olan öğrencilerin, EĞİTEK'e bir dilekçeyle başvurmaları, dilekçelerinin incelemeye alınması için EĞİTEK'in banka hesabına 10 YTL itiraz ücreti' yatırılması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı kendi hatasının bedelini yine öğrenci ve veliye ödetmektedir.

  Sorunun ciddiyeti kabul edilmeli ve bir an önce harekete geçilmelidir. Böylesine ciddi bir skandala imza atan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de görevinden derhal istifa etmelidir.”

  lik, gazetecilerin soruları üzerine, 850 bin kişinin girdiği sınavda bu tür hataların olabileceğini belirterek şöyle konuştu:
  “Bunlar düzeltilmeyecek hatalar değil. Bazı okullarımızda yanlış bilgiler girilmiş. Bu da düzeltiliyor. Burada kimsenin mağdur olması ve sonuçların karma karışık olması söz konusu değil. Bazı okullarda girilen yanlış bilgiler düzeltilecek. Bu anlamda ‘Yanlış vardır’ diye intikal eden öğrenci sayısı kesinlikle sınava giren öğrenci sayısı ile mukayese edildiği zaman okyanusta bir damladır. Bunu skandal, vahim bir hata şeklinde yorumlamak yanlıştır. Kusurlu olan kişiler hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Böyle büyük bir sistem içerisinde bu tür hatalar olabilir. Sorumlusu kimse cezasını görür. Biz yolumuza devam ederiz. Kimsenin mağduriyeti söz konusu değil. Çocuklarımız ve ailelerimiz müsterih olsun."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı