« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Okocha ikna edemedi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türk pasaportu taşıyan Nijeryalı’nın ‘‘Gitmeliyiz’’ baskısı sonucu değiştirmedi

PSG’nin gitmeme kararına tepki gösteren Okocha, ‘‘Türkiye için anormal baskı yaptım. Hatta gitseydik Türkiye'de askerlik yoklamamı yaptıracaktım. Yazık, çok üzüldüm’’ dedi. Fransız basını ise PSG için ‘‘Neden böyle bir karar aldıkları anlaşılamadı’’ ifadesini kullandı.

Okocha'nın Fenerbahçe'den Paris Saint Germain'e geçişinde imzalanan sözleşme uyarınca dün İstanbul'a gelip maç oynaması gereken PSG'nin son anda gelmeyeceğini bildirmesinin yankıları devam ediyor.

Fransız basını, hazırlıklarını tamamlayıp malzemelerini havalimanına gönderen ancak İstanbul'a hareketten kısa bir süre önce gitmeme kararı alan Paris Saint Germain için ‘‘Neden böyle bir karar aldıkları anlaşılamadı’’ ifadesini kullandı. Gazeteler iptal kararının arkasında ise futbolculardan Bernard Lama ve Ali Benarbie'nin yöneticilerle konuşarak gitmek istemediklerini bildirmesinin etkili olduğunu yazdı.

OKOCHA'DAN BASKI

Paris Saint Germain'in İstanbul'a gitmeme kararına en büyük tepkiyi ise Fenerbahçe'den PSG'ye geçen Okocha gösterdi. Kararı duyunca takımın Türkiye'yi gitmesi için anormal mücadele ettiğini, Türkiye'de terör olmadığını anlattığını belirten Okocha, ‘‘Ben de Türk'üm. Türk pasaportum var. Gitmeye ikna etmek için çok uğraştım. Yöneticilere bu maçta hiçbir sorun çıkmaz dedim. Onlar başka bir zaman oynarız dediler. Bu maç için hazırlık kampı bile yapmıştık. Yazık, çok üzüldüm. Dostlarımla buluşacaktım, hasret giderecektim, olmadı. Hatta gitseydik Türkiye'de askerlik yoklamamı yaptıracaktım ve Nijerya'da aldığım (askerliğini yapmıştır) belgesini yetkililere verecektim’’ dedi. Ancak Okocha tüm bu gayretine rağmen PSG yönetiminin aldığı kararı değiştiremedi.

FRANSIZLAR EĞLENİYOR

Paris Saint Germain'in ‘‘güvenli’’ olmadığı gerekçesiyle gelmediği Türkiye, binlerce Fransız'a evsahipliği yaşıyor. Kuşadası ve Ayvalık'taki Fransızlar, ulusal bayramlarını gönüllerince kutlarken, Türkiye'nin ne kadar güvenli olduğunu da gösteriyorlar.

ZİDANE BAYILMIŞTI

Türk turizmini olumsuz etkileyen kampanyaların zayıflamasında Fransızlar'ın ünlü futbolcusu Zidane ile Dugarry'nin Türkiye'ye gelmeleri etkili olmuştu. Göcek'i çok beğenen Zidane, ev almayı düşündüğü ve ‘‘Yeryüzü cenneti’’ olarak nitelediği Türkiye'den olumlu izlenimlerle ayrılmıştı.

L'Equipe gazetesi PSG futbolcularının günlerce önce İstanbul'daki maça gitmeyeceklerini yönetime bildirdikleri halde asıl kararın dün yapılan 15 dakikalık bir yönetim kurulu toplantısında alındığını yazarken bir çok futbolcunun bu toplantıya ya geç geldiği ya da katılmadığına işaret etti. L'Equipe gazetesi kararın Öcalan mahkemesi sonucu nedeniyle alındığının sanıldığını da yazarak adını vermediği bir oyuncunun şu açıklamasına yer verdi: ‘‘Biz İstanbul'a gitmeme kararını çoktan almıştık, bunu yönetim de çok iyi biliyordu. Bize başka bir şey teklif ettiler ama biz kararımızdan vazgeçmedik.’’

<ı>FUTBOLCULAR İSTEDİ

Gazete, Paris St. Germain Başkanı Laurent Perpere'in teknik adamları, oyuncuları ve diğer yetkilileri topladığını ve havalimanına hareket saatinden 15 dakika önce kesin kararın alındığını belirtirken oyuncularla yönetimin ayrı ağızlardan konuştuğunu yazdı. L'Equipe, Fenerbahçe takımının kararı öğrendikten sonra üzüntüsünü PSG'ye bildirdiğini ve yapılan açıklamada terörizm ile güvenlik nedenlerine sığınmanın gülünç olduğunu belirttiğine yer verdi.

<ı>ERSOY SERT ÇIKTI

L'Equipe gazetesi Fenerbahçe'den Necdet Ersoy'un ‘‘Türkiye'de durum sakindir. Bunu tatillerini Türkiye'de geçiren ve uzatan Dugarry ve Zidane'a sorabilirsiniz. İstanbul'da oynamaktan çekinilecek hiçbir şey yoktu, 10 gün sonra burada yüzme yarışları yapılacak, çok sıkı güvenlik önlmeleri alınıyor. Televizyon bu maçı canlı yayınlayacaktı ve biz çok bilet satmıştık. Bu durumda PSG, 800 bin doları ödemek zorunda kalacak. Bakın Real Madrid, Baliç'in transferi çerçevesinde İstanbul'a gelecek. PSG'nin neden gelmediğini anlamakta güçlük çekiyoruz’’ ifadelerine yer verdi.

<ı>YILDIRIM: BU SKANDALDIR

Gazete, Aziz Yıldırım'ın karara çok sert tepki gösterdiğini ve 800 bin dolarlık cezayla yetinmeyeceklerini açıkladığını belirterek, ‘‘Bize son anda maç iptalini bildirmek bir skandaldır. Bu sporcu centilmenliğine de yakışmaz’’ sözlerini de yayınladı.

<ı>BAŞROLDE LAMA VAR

Öte yandan Le Parisien gazetesi yayınladığı geniş haberinde İstanbul'a gitmeme kararının birkaç futbolcunun dayatması ile alındığını yazdı. Okocha'nın transferi çerçevesinde yapılması planlanan dostluk maçının futbolcuların baskısı sonunda alındığını yazan Le Parisienne gazetesi toplantıda tüm oyuncular adına Bernard Lama ve Ali Benarbie'nin konuştuklarına, özellikle Lama'nın ısrarla gitmek istemediğini ve yönetimi gitmeme konusunda ikna ettiklerine işaret etti.

Le Parisien gazetesi Okocha'nın İstanbul'a gitmeme kararını duyunca çok şaşırdığını yazarak ‘‘Oysa Okocha İstanbul'a yeniden dönmekten çok mutlu olacağını ve orada çok dostu ve arkadaşı olduğunu açıklamış, Türkiye'den çok güzel anıları olduğunu belirtmişti’’ diye yazdı.
İlişkili Haberler