İSTANBUL HABERLERİ

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi Hastane sınıfında karne heyecanı

DHA
09 Haziran 2017 - 15:11Son Güncelleme : 09 Haziran 2017 - 15:11

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi Hastane sınıfında karne heyecanı

DHA

 

İSTANBUL,(DHA) Milli Eğitim Bakanlığı Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) desteğiyle, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Çocuk Onkoloji Servisinde kurulan hastane sınıfında eğitim gören çocuklar karnelerini aldı. Kanser tedavileri boyunca hastanede kalan ve okul öncesi eğitim gören 3 çocuk, karnelerini öğretmenlerinin elinden alırken oldukça mutluydu.

 

Karne heyecanına Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, Özel Eğitim Şube Müdürü Mehmet Yıldız ve Okmeydanı EAH Otelcilik Hizmetleri Müdür Yardımcısı Ali Akkaya da katıldı. Okul dönemi çocuklarının hastanede kaldıkları süre içinde okul yaşantılarının devam ettirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV)desteğiyle, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Çocuk Onkoloji Servisi’nde hizmet veren hastane sınıfı öğrencileri de karne heyecanını yaşadı. Sınıfta düzenlenen karne törenine Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, Özel Eğitim Şube Müdürü Mehmet Yıldız ve Okmeydanı EAH Otelcilik Hizmetleri Müdür Yardımcısı Ali Akkaya da katıldı.

Şişli Halide Edip Adıvar İlkokulu ve Atatürk Ortaokulu öğretmenlerinin düzenli olarak derslere girdiği Hastane sınıfında 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi ve ilköğretim olmak üzere 10 çocuk eğitim görüyordu.Eğitim-öğretim yılının birinci döneminde 6 çocuk karnesini alırken; ikinci sömestr hastanede kalan 3 çocuk da, 9 Haziran Cuma günü karnelerine kavuştu.

 

Hedef her hastaneye bir sınıf!

 

Karne günü nedeniyle en az çocuklar kadar heyecanlı olduğunu belirten Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) Yönetim Kurulu Üyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feza Orhan şunları söyledi;

“KAÇUV olarak çocuklarımızın eğitim ve öğretimine verdiğimiz katkının bugün meyvelerini almaktan dolayı çok mutluyuz. Karne alan çocuklarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Kanser tedavisi uzun süren bir süreç. Çocuklarımızın birçoğu tedavi sürecinde eğitimlerinden uzak kalıyor. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı hastane okulları ve sınıfları çocukların hedef ve motivasyonları için büyük önem arz ediyor. Bizler bu çalışmamıza Cerrahpaşa ile başladık, halen bu konuda okullarla işbirliği yapıyor, bu sınıflarda eğitim gören çocuklara eğitiminin yanında psikolojik alanda destek de sağlıyoruz. Hedefimiz her hastanede, her çocuk servisinde bir sınıf açmak”

 

2016 yılında hayata geçirilen Hastane Sınıfında 10 çocuk eğitim gördü

 

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı; Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şişli Rehberlik Araştırma Merkezi’nin desteğiyle hayata geçirilen Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Çocuk Onkoloji Servisi Hastanesi Özel Eğitim sınıfı 2016 Kasım ayında açıldı ve ilkokul öğretmeni atamaları gerçekleştirildi. Atanan öğretmenlerin hastane oryantasyonları KAÇUV çalışanları ve psikologları tarafından sağlandı. 2016-2017 Eğitim döneminin başlamasıyla birlikte, Pediatrik Hematoloji servisindeki 10 çocuk, okul öncesi ve ilköğretim seviyesinde eğitim ve öğretimine başladı.

 

2016-2017 Eğitim Döneminin ilk yarıyılında 6 çocuk karne aldı. 9 Haziran Cuma günü gerçekleşen yıl sonu karne töreni kapsamında ise okul öncesi eğitimine dahil olan 3 çocuk karne (çocuk gelişim raporu) aldı.

 

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı Hakkında:

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, 2000 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Servisi'nde çocukları tedavi görmekte olan aileler ile hekimlerinin bir araya gelmeleriyle kuruldu. Vakfın temel amacı; Maddi sorunları nedeniyle tedavileri aksama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamaktır. Ayrıca kanser ile mücadelede önemli bir gereksinim olan psikolojik destek ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamının yaratılması vakfın öncelikli hedefleri arasında yer alır.

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi Hastane sınıfında karne heyecanı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:20
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:05
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı