« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Okçuluğa "Güney Kore" modeli geliyor

Okçuluk Federasyonu, açılacak olimpik sporcu yetiştirme merkezlerinde umut vadeden 40 sporcuyu, 2016 Rio Olimpiyatları'na hazırlayacak.

A.A
SON GÜNCELLEME

Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaoğlu, yaptığı açıklamada, Türk okçuluğunu geliştirmek ve 2016 Rio ile 2020 Tokyo Olimpiyatları'na sporcu yetiştirmek amacıyla Türkiye'de iki olimpik okçuluk tesisini hayata geçireceklerini bildirdi.

Antalya ve Samsun'daki olimpik tesislerde toplam 40 sporcu yetiştireceklerini ifade eden Topaloğlu, "Bu sporcularımızı Kastamonu'da düzenlediğimiz Yıldızlar ve Gençler Türkiye Şampiyonası'nda belirledik. Kırk kişilik listemizi hazırladık. Kontenjana göre sayı aynı kalacak veya 35'e inecek" dedi.

Antalya'daki söz konusu merkez için 100. Yıl Okçuluk Sahası'nın kullanılacağını ifade eden Topaloğlu, "Antalya ılıman bir iklime sahip olduğu için açık alan tesisimiz, sporcuların ihtiyacını karşılayacak. Sporcularımız, en soğuk aylar ocak ve şubatta ise Muratpaşa Belediyesinin salonunda çalışacak. Belki daha sonra Güney Kore'deki önü açık binalar tarzında atış alanları oluşturulabilir" diye konuştu.

Antalya'daki sporcuların, milli takım antrenörlerinin yanı sıra Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulundan (BESYO) da antrenmanbilimci akademisyenlerde çalışacaklarını belirten Topaloğlu, sporcular için beslenme uzmanlarından da katkı alacaklarını kaydetti.

Samsun'da da halihazırdaki okçuluk tesisisin yenilenip, olimpik merkeze dönüştürüldüğünü anlatan Abdullah Topaloğlu, buradaki açık ve kapalı tesislerde de aynı şekilde sporcuların antenörler ve bilimadamları nezaretinde antrenman yapacaklarını söyledi.

Olimpik sporcuların lise veya üniversite eğitimlerinin, federasyon tarafından karşılanacağını belirten Topaloğlu, bu sporculara harçlık da verileceğini ifade etti.

Türk okçuluğuna, "Güney Kore" modelini yerleştirmeye çalıştıklarını belirten Topaloğlu, okçulukta dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Güney Kore'de hemen hemen her evde ailece okçuluk yapıldığına, okçuluğun okullarda ders olarak okutulduğuna, ayrıca okçuluk okullarının bulunduğunu, spor ve eğitimin içiçe olduğuna dikkati çekti.

Topaloğlu, "Ümit ediyorum ki oluşturacağımız bu merkezlerde geleceğin olimpiyat madalyalı okçuları yetişecek. Türk okçuluğunu daha yukarılara taşıyacağız" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz