« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“Ojeli parmaklar” olimpiyat için ok atıyor

Danimarka'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda takım halinde ilk sekize kalarak olimpiyat vizesini almak isteyen Okçuluk Milli Takımı sporcularının performansı göz kamaştırıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Resmi yarışmalarda rekorlar kırarak olimpiyatlara hazırlanan bayan sporcuların ojeli parmaklarıyla attıkları oklar hedefi 12'den vuruyor. Türkiye Okçuluk Milli Takım Antrenörü Göktuğ Ergin, yaptığı açıklamada, okçuluk sporundaki başarılara bakıldığında bayan sporcuların her zaman ön sıralarda olduğunu belirtti. Bayan sporcuların performansından çok memnun olduğunu, en son Adana'da yapılan Salon Federasyon Kupası okçuluk yarışmasında 4 tane Türkiye rekoru kırıldığını hatırlatan Ergin, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye Okçuluk Federasyonu'nun geçmişten gelen başarı çıtasına baktığımızda bayan sporcuların bu çıta içinde daha yukarıda olduğunu görüyoruz. Dünyanın okçuluk branşında ortak kabul ettiği bir durum, Türkiye'de bayan sporcular, her zaman dünya ve Avrupa şampiyonluğu adayıdır, bayan milli takımımız şu anda dünyanın en iyi 3 takımından biri. Sporculara tek tek baktığımızda onların yarışmalardaki performansını değerlendirdiğimizde olumlu sonuçlar alıyoruz. Adana'daki yarışmada, 4 tane Türkiye rekoru kırıldı. Bayan milli takım aday kadroda bulunan 8 sporcudan 4'ü uluslararası yarışmalarda madalya kazanmış. Ülkemizi başarıyla temsil etmiş sporcular. Bu sporcuların tabii ki başarılarının devam etmesini hatta başarılarını biraz daha yükselterek tekrar etmelerini bekliyoruz.”

Yoğun bir çalışma döneminden geçtiklerini, emeklerinin karşılığını almaya başladıklarını vurgulayan Ergin, Dünya Şampiyonası'nda ilk sekize kalarak olimpiyatlara katılmayı amaçladıklarını aktardı.

Yoğun çalışıyoruz ve karşılığını da almaya başladık. Adana'daki yarışmada, 4 tane Türkiye rekoru kırıldı. Hedefimiz temmuz ayında yapılacak Açık Hava Dünya Şampiyonası'nda olimpiyatlara katılma hakkı kazanmak. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedeflerimize çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz.”

“Olimpiyatlarda ülkemin adını en güzel şekilde duyurmak istiyorum”

Milli okçu Yeşim Bostan ise okçuluğun son yıllarda yükselme trendi gösterdiğini, Avrupa'da yapılan yarışmalarda güzel dereceler elde ettiklerini belirtti. En son Adana'da düzenlenen yarışmada, 15 ok eleme atışları ve 30 ok makaralı yayda Türkiye rekoru kırdığını hatırlatan Bostan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye okçuluk alanında çok iyi yerlerde değildi. Son bir kaç yılda bu düşüşü yukarılara çektik. Dünya ve Avrupa'da çok güzel dereceler elde ettik. Puan olarak da çok güzel puanlar elde ediyoruz. Yeni rekorlar kırıyoruz. Olimpiyatlarda ülkemin adını en güzel şekilde duyurmak istiyorum. Yarışmalar benim için çok iyi oldu. Burada 3 yeni Türkiye rekorunun sahibi oldum. Bireyselde de altın madalya kazandım. Aynı zamanda mix takımda da arkadaşımla birlikte 2. olduk.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler