Gündem Haberleri

  OHAL 13 yaşına giriyor

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 19 Temmuz 1987 tarihinde uygulanmaya başlanan Olağanüstü Hal (OHAL), pazar günü 13'üncü yılına giriyor. 12 yılda 36 kez uzatılan OHAL, en uzun süreli olağanüstü hal uygulaması oldu.

  Bakanlar Kurulu Kararı ile 12 yıl önce kurulan, Adıyaman, Batman, Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Hakkari, Elazığ, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van illerinde uygulamaya konulan OHAL, 19 Temmuz 1987'den itibaren Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin oluşturulmasıyla Diyarbakır'dan yönetilmeye başlandı. 1987 yılında başlayan uygulama, 13 ilde 1994 yılı başlarına kadar sürdü.

  TERÖRE DARBE

  İlk olarak Adıyaman ve Elazığ, daha sonra Batman, Bingöl, Bitlis, Mardin ve Muş illeri kademeli olarak kapsam dışında bırakıldı. Uygulama halen, Diyarbakır, Hakkari, Van, Tunceli, Şırnak ve Siirt'te devam ediyor.

  Bugüne kadar Hayri Kozkçıoğlu, Necati Çetinkaya, Ünal Erkan, Necati Bilican ve Aydın Arslan OHAL Valiliği yaptı. OHAL'e geçilmesiyle terör örgütüne önemli darbeler indirildi.

  OHAL ilanından bu yana geçen 12 yılda örgüt yok olma noktasına getirilirken, olaylarda yüzde 50 oranında azalma meydana geldi.

  OHAL TAZMİNATI

  OHAL kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında görevli askeri ve sivil personele görev yaptıkları yere bağlı olarak değişik oranda tazminat ödenirken, THY uçuşlarında indirim sağlanıyor. OHAL Valiliği, bölgedeki eğitim, sağlık sorunlarının çözümü için de çaba harcarken, çeşitli kampanya ve etkinlikler düzenledi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı