GeriBasketbol Oğuz Savaş: Bu sezon biz de yeniyiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oğuz Savaş: Bu sezon biz de yeniyiz

Oğuz Savaş: Bu sezon biz de yeniyiz
refid:21566091 ilişkili resim dosyası

Fenerbahçe Ülker'in milli pivotu Oğuz Savaş, 2012-13 sezonunda, takımda geçen yıldan kalan oyuncuların da yeni sayılabileceğini ifade etti.

Oğuz Savaş, başantrenör Simone Pianigiani yönetiminde oluşturulan bu yeni takımla sezon içinde mücadele edecekleri kulvarlardaki hedeflerini değerlendirdi. Yeni teknik adamla sistemin de değişeceğini, şu ana kadar her şeyin yolunda gittiğini kaydeden Savaş, milli takım maçları nedeniyle yeni sezon için çalışmalara eksik kadroyla başladıklarını belirtti. Savaş, şöyle devam etti:

“Hocamız da ülke milli takımındaydı. Geçen hafta başında David Andersen'in de katılımıyla tam takım olarak çalışmalara başladık. Süreç daha tamamlanmadı. Biraz daha vaktimiz var. Türkiye Kupası elemeleriyle sezona gireceğiz. Çok yeni bir takımımız var. Yeni oyuncular var. Bu sezon biz, geçen seneden kalan oyunular bile yeni sayılırız, çünkü yeni bir hoca geldi ve sistem değişecek, bir sürü değişiklik olacak. Bu nedenle biraz daha zamana ihtiyacımız var.”

Oluşan yeni yapının sezona başlangıçta dezavantaj yaratıp yaratmayacağı sorusuna sarı-lacivertli oyuncu, “Belki başlangıçta dezavantaj olabilir. İnşallah bu dönemi kayıpsız atlatırız. Sezonun çok başı olduğu için belki iyi basketbol oynayamayabiliriz. Ancak sonuç olarak oynamamız ve hazır olmamız gerekiyor. Sezon ilerledikçe, beraber oynadıkça daha iyi yerlere geleceğiz. Hedeflerimiz tabii ki çok ileride, çok yüksek. İnşallah hepsini tek tek yakalarız” yanıtını verdi.

“İyi bir kadroyla insanlar büyük beklenti içine girdi”

İyi bir kadronun kurulmasıyla insanların büyük beklenti içine girdiğini anlatan basketbolcu, “İyi işler yaparak, iyi basketbol oynayarak bu beklentilere yanıt vermek istiyoruz” dedi. Fenerbahçe Ülker gibi büyük bir takımda görev yapmanın her zaman bir baskı oluşturduğunu, bu sezonki büyük beklentilerin farklı bir baskı yaratacağını düşünmediğini ifade eden Oğuz Savaş, şöyle konuştu:

“Bu yıl kariyerli bir hoca ve kariyerli oyuncular transfer edildi. Bu takım daha önceki senelerde de iyi kadrolara sahipti. Sonuçta Fenerbahçe Kulübü'nde oynuyorsunuz, baskı her sene vardı. Bu sene baskının daha fazla olacağını sanmıyorum. Sonuçta biz de işimizi elimizden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışacağız. Kadronun çok iyi kurulması hedefleri yükseltti demeyeceğim ama tabii ki insanlar daha büyük beklenti içerisine girdi. Biz de iyi işler yaparak, iyi basketbol oynayarak inşallah beklentilere karşılık veririz.”

“Takım gibi benim de zamana ihtiyacım var”

Geçen sezon Beko Basketbol Ligi'nde play-off'lar öncesi yaşadığı talihsiz sakatlığın ardından uzun bir süre takımdan ayrı kalan Oğuz Savaş, henüz istediği seviyeye gelemediğini bildirdi. Oyuncu son durumuyla ilgili, “Ayak tarak kemiğim kırıldığı için ameliyat oldum. İyileşmek için 4-5 ay gibi bir süreç geçirdim. Tabii ki halen istediğim seviyeye gelemedim. Hem ayağım olsun hem de form olarak henüz çok iyi yerlere gelemedim. Biraz daha zamana ihtiyacım var. Takım gibi benim de zamana ihtiyacım var” dedi.

“Kişisel hedeflerim, takımın hedefleriyle paraleldir”

Takımı başarısızsa, kendi iyi performansının hiçbir anlamının olmadığını vurgulayan Savaş, kişisel hedefinin takımın hedefleriyle paralel olduğunu kaydetti. Yeni sezonda takımına elinden gelen katkıyı yapacağını aktaran Savaş, şunları söyledi:

“Tabii ki daha fazla süre alıp, daha iyi işler yapmak istiyorum. Ama benim kişisel hedeflerimle takımın hedefleri paralel ilerliyor. Kişisel olarak iyi oynadıktan sonra, takım başarılı olamazsa hiçbir anlamı yok. Öncelikli hedef takım olarak bir yerlere gelebilmek. Avrupa Ligi'nde dörtlü finale kalmak, Türkiye'de kupa ve şampiyonlukları alabilmek. Bunları yaptığımız zaman benim yaptığım işler daha değerli hale gelecek. İnşallah ben de elimden gelen katkıyı vereceğim.”

“Önemli olan, potansiyeli ortaya çıkarmak”

Yeni sezonda hangi kulvarda elde edilecek başarının kendisi için öncelikli olduğu sorusuna Oğuz Savaş, “Ayrım yapmak istemiyorum ama şahsen Avrupa Ligi'nde dörtlü final oynamak isterim. İki kulvarda da elimizden geleni yapacağız. Hedeflerimize adım adım bakmaya çalışıyoruz” yanıtını verdi. Fenerbahçe Ülker'in Avrupa Ligi'nde dörtlü finale çıkabilecek bir ekip olduğunu belirten oyuncu, bu potansiyeli ortaya çıkarmanın önemli olduğunu vurguladı. Oğuz Savaş, şöyle devam etti:

“Açıkçası Türkiye Ligi ya da Avrupa Ligi gibi ayrım yapmak istemiyorum ama şahsen Avrupa Ligi'nde dörtlü final oynamak isterim. Ama bu demek değil ki orada dörtlü final oynayalım, Türkiye Ligi'nde ne olursa olsun... Tabii ki iki kulvarda da elimizden geleni yapacağız. Hedeflerimize adım adım bakmaya çalışıyoruz. Avrupa Ligi başlayacak, ilk turda 10 maç var. Bunu geçtikten sonra “Top 16” turu gelecek. Dörtlü finale gelene kadar 3 adım var. Bunlara adım adım bakacağız. Sezon ilerledikçe daha iyi olacağız. İnşallah dörtlü final olur. Potansiyeli olan bir takımız. Önemli olan bu potansiyeli ortaya çıkarmak.”

“Milli takımın geleceği parlak”

Oğuz Savaş, “Eurobasket 2013” elemelerini geçerek şampiyona biletini alan (A) Milli Basketbol Takımı'nın geleceğinin parlak olduğunu ifade etti. Bu süreçte sakatlığı nedeniyle milli takımda bulunmadığını hatırlatan Fenerbahçe Ülkerli oyuncu, ay-yıldızlı ekibin elemeleri geçemeyeceği ihtimalini hiç düşünmediğini belirtti. Savaş, milli takımın başarılı olacağını anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Çok eksik oyuncu vardı. Şampiyonaya kalamama ihtimalini hiç düşünmedim, aklıma gelmedi. Bence iyi mücadele ettiler. Sonuçta hedef şampiyonaya kalmaktı ve bu hedef başarıldı. Şampiyonada neler olur, şimdiden söylemek erken ama milli takım olarak iyi oyunculara sahibiz. Çok geniş yelpazede bir çok oyuncu var. “12 Dev Adam” sadece 12 oyuncu değil, bence takımda oynayabilecek birçok oyuncu var. Milli takımın geleceği parlak.”

“Geçen sezon bizim için çok kötüydü”

Fenerbahçe Ülker açısından geçen sezonu da değerlendiren basketbolcu Savaş, şunları söyledi:

“Gerçekten çok kötü geçti geçen yıl, uyumu yakalayamadık. Bir türlü devamını getiremedik. Sezon başladı Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı yitirdik. Kötü başladı ve arkası geldi. Bir türlü motivasyonu yakalayamadık. Sakatlıklar çok büyük etken oldu. Tam oynayacak oluyoruz birisi sakatlanıyor. Tabii ki sakatlıklar bu işin tek bahanesi olamaz. Bazı şeyleri eksik yaptık ki bu sonuçlar ortaya çıktı. Geçen sezon bizim için çok kötü bir sezondu. Eminim ki taraftarımız çok üzülmüştür ama biz de en az onlar kadar üzüldük. Bu tablonun içinde olmak gerçekten çok zor bir durum. İnşallah bu sene aynı şeyleri yaşamayız. Büyük hedeflerle yola çıkıyoruz. İnşallah daha güzel bir sezon geçiririz, daha büyük başarılara imza atarız.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle