Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Oğuz Sarvan

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Galatasaray'ın Trabzon'daki maçından sonra maçın hakemi Oğuz Sarvan için değişik fikirler, değişik yorumlar meydana geldi. Herkesin değerlendirmesi kendine. Zira onun sorumluluğunda. Bu değerlendirmelere canı isteyen katılabilir, canı isteyen de karşıt fikirlerde birleşir. Ben Sarvan'ın Trabzonspor- G.Saray maçını fevkalade yönettiğini iddia ediyorum ve bu iddiamda da devam ediyorum.

Dün gazetelerin spor sayfalarını büyük bir dikkat ve üzüntü ile okudum. Galatasaray yöneticileri ve futbolcuları Oğuz Sarvan'ı yerden yere vuruyorlar. Hatta Ateş Ünal Arzen, Oğuz Sarvan için ‘‘Artık düdüğü elinden bıraksın’’ diyecek kadar ileri gidebiliyor. Gelin sizlerle biraz tekrar bu maçı gözümüzün önünden geçirelim ve tartışalım.

Maçın en iyilerinden bir tanesi B.Hakan'dı. Gol atmadı ama her zaman gelip Galatasaray defansına yardım etti. Galatasaraylı futbolcuların çok rahat gol yapabileceği pozisyonların asistliğini B.Hakan yaptı. Maçtan sonraki yazımda da kendisini kutladım. Şimdi de kendisini kutluyorum ve ilk gördüğüm yerde de B.Hakan'ı kucaklayacağım. B.Hakan'ın Arif'e al at dercesine verdiği bir pas var. Arif bu topu dışarı attı ve B.Hakan saçımı başını yoldu. Yine B.Hakan'ın Trabzonspor kalesinin altıpas çizgisi üzerine, Popescu'ya yuvarladığı, gol yapılmaması yapılmasından daha zor bir pozisyon var. Popescu topu havalandırdı ve topu dışarı attı. Hagi'nin Okan'a verdiği Trabzonsporlu Orhan'ın çizgi üzerinden çıkardığı bir başka gol pozisyonu var. Daha sonra da Suat'ın biri kafayla, biri altıpas çizgisinin köşesinden atamadığı iki gol var. Bunlar hepsi unutuluyor, Oğuz Sarvan'ın yapabildiği bir iki hata gündeme geliyor ve Galatasaray'ın kaybettiği puanlar Sarvan'a yükleniyor. Bu ayıp.

Oğuz Sarvan çok kişilikli, sağlam karakterli bir insandır. Peşin hükümlü asla sahaya çıkmaz. Çıkmış olsa her çaldığı düdükte ona eliyle koluyla itiraz eden, göğüsleyen K.Hakan'ı dışarı atardı. Artı yine K.Hakan'ın Orhan ile girdiği onsekiz çizgisi içindeki bir ikili mücadeleyi penaltıya çevirirdi. Kim ne diyebilirdi bunlara? Yani şimdi biz maçın en iyi defans oyuncularından biri olarak değerlendirdiğimiz Popescu'yu kaçırdığı golden dolayı futbolu mu bıraktıracağız. Hagi ve Okan'ı ikinci golü atamadı diye kadro dışı mı yapacağız? Suat'a astronomik para cezaları mı vereceğiz, onu da mı yok edeceğiz? Galatasaray'da olayları yanlış yöne çekmek diye bir alışkanlık yoktu. Bu yeni yeni oluştu. Ve Faruk Süren yönetimi ile oluştu. Galatasaray'da en önde gelen özveridir, özeleştiridir. Ama Galatasaray'ın tüm özelliklerini yok etmekte büyük başarı gösteren Faruk Süren ve arkadaşları bu yönde de çok başarılı oluyorlar. Aferin onlara.

Oğuz Sarvan'la birkaç kez selamlaştım, o kadar. Ama saha içi ve saha dışındaki kişilikli davranışlarını görüyor ve duyuyorum. Babası Muzaffer Sarvan bizlerin hakemiydi ve o da dürüstlük timsaliydi. Şimdi oğlu da aynen onu taklit ediyor. Sarvan ailesi kesinlikle bu tip davranışlardan alınmamalı çünkü şimdi ülkemizde moda oldu. Dürüst ve doğru insanların üstüne gitmek, onları yıldırmak ve kendi cephelerine çekmek. Sarvan sen Türkiye'nin bir numaralı hakemisin ve fevkalade bir aile babasıdır. Bunu sakın aklından çıkarma.Bunları da Beğenebilirsiniz