« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Oğuz Sarvan

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yavuz GÖKMEN

Bence Oğuz Sarvan, duygularından arındığı zaman Türkiye'nin en iyi hakemidir ve ondan sonraki bir kaç sıra da boştur. Ancak, genelde çok iyi yönettiği söylenebilecek maçta öyle bir hata yaptı ki, maçın sonucunu tayin etti. Oğuz Sarvan, Galatasaray'ın iki puanını çaldı ve sahaya adeta ölümüne oynamak için çıkmış Trabzonspor'a hediye etti. Bu maç Oğuz Sarvan'ın büyük hatasıyla hatırlanacak ve belki Türkiye Ligi puan sıralamasına kan doğrayacaktır.

Galatasaray, muhteşem bir golle 1-0 öne geçmişti ve ani bir kontra atakta durumu 2-0 yapabilecek durumdaydı. İşte o anda Trabzonspor defansı Hakan Şükür'e acımasızca bir tekme attı. Hakan bir yana top bir yana gitti. Oğuz Sarvan'a baktım, devam işareti yapıyordu. Hakan Şükür yerde kıvranırken, dönen top Galatasaray ceza sahasının önüne geldi. Orada ikinci facia koptu. Trabzonspor forvetleri, Galatasaray defansına taban çıkmakla karışık, faul yaptılar. Oğuz Sarvan'ın düdüğü Galatasaray aleyhine frikik çalıyordu.

O frikik Hami Mandıralı'yı da şaşırtacak biçimde kaleye girdiği zaman maçın neticesini tayin edecek iki adam kalmıştı. Ali Kemal Denizci ve Fatih Terim. Bunlardan bir tanesi kaybedecek bir şeyi olmadığını bildiği için cesur davrandı ve zamanında oyuncu değiştirdi. Diğeri beraberliğe yatmıştı ve korkuyordu. Bu yüzden maçın başından beri fizik kondisyonu yetmediği belli olan Suat Kaya'yı oyunda tuttu ve arka arkaya zeka krizlerine giren Arif Erdem'den bir şeyler bekledi. Bunların olmayacağı açıktı. Nitekim, Fatih Terim oyuncu değişikliklerini yaptıktan sonra Galatasaray orta sahada toparlandı ve oyuna ağırlığını koydu. Eğer maç 10 dakika daha oynansaydı herşey değişebilirdi.

Gene de bu sonuca üzülmüyorum. Çünkü Trabzonspor sahaya çılgınlar gibi çıkmıştı ve onları yenmenin tek yolu akıllı olmaktan geçiyordu.

Ama malesef, bizde olmayan tek şey akıldı.Bunları da Beğenebilirsiniz