Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Öğretmenlik alan sınavı için giriş belgeleri internette

  Hürriyet Haber
  26.06.2013 - 17:35 | Son Güncelleme:

  6-7 Temmuz’da yapılacak 2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı ile 14 Temmuz’da uygulanacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne (ÖABT) başvuran adayların sınava giriş belgeleri internette.

  ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgelerini T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden başvuru yaptıkları her oturum için ayrı ayrı edinebilirler. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği oturum, sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Adayların, bu belgelerin çıkışını alırken üzerinde fotoğraf bulunmasına dikkat etmesi gerekiyor.

  Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmaması gerekiyor. İlgili oturuma ait sınava giriş belgesini (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayanlar sınava alınmayacak. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları şart.
  Sınava giriş belgesi ile birlikte, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerinin de adayların yanında olması gerekiyor. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değil.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek.
  Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmeyecek. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresinin de geçerli olması şartı aranıyor. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayanlar, mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak, alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı