Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Öğretmenlere saldırı yürüyüşle protesto edildi

  DHA
  27.09.2013 - 15:01 | Son Güncelleme: 27.09.2013 - 15:07

  Elazığ’da okul bahçesinde bulunan bir öğrencinin zorla alınıp götürülmesini engelleyen öğretmenlerin darp edilmesine yönelik protesto gösterisi yapıldı. Eğitimciler meslektaşları için sessiz yürüyüş düzenledi.

  Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’nde okul bahçesinden zorla bir öğrencinin alınıp götürülmek istenmesini engelleyen öğretmenler Mutlu Buğday ile Habib Yıldız’a meslektaşları destek verdi. Bar işletmecisi Fethi Akbulut ile yanındaki kişiler tarafından dövülen eğitimciler için ilçede görev yapan öğretmenler, saldırıyı kınayarak sesiz yürüyüş düzenledi.

  Karakoçan İlçesi Cengiz Topel Ortaokulu’nda iddiaya göre, bir genç okul bahçesine girerek teneffüste bulunan bir öğrenciyi zorla okul dışında bekleyen ve oğluyla kavga ettiği ileri sürülen, ilçede bar işletmeciliği yapan Fethi Akbulut’un yanına götürmek istedi. Durumu gören fen bilgisi öğretmeni Mutlu Buğday, öğrencisini zorla götürmek isteyen kişinin elinden alıp, bu kişiyi de kolundan tutup okul dışına götürdü.

  Dövüp tehdit etti

  Bu sırada dışarıda bekleyen Fethi Akbulut, iddiaya göre okul bahçesine girerek, öğretmen Buğday’a saldırıp dövdü. İddiaya göre öğretmen Mutlu Buğday’ı tehdit eden Akbulut, “Benim emrimde bir sürü tinerci, esrarcı genç var. Hepsi benim bir emrime bakar, hepsinin de bana borcu var. Ben istersem seni burada yaşatmam, polis bile seni koruyamaz” diye tehdit etti.

  Bu sırada okulun rehber öğretmeni Habib Yıldız da devreye girerek, saldırgan Fethi Akbulut’u okul dışına çıkarmaya çalıştı. Fethi Akbulut, bunun üzerine dışarıda bekleyen kendi çevresindeki gençleri çağırarak öğretmenler Fethi Akbulut ve Habib Yıldız’a birlikte saldırdı. Saldırı çağırılan polis tarafından güçlükle önlenirken, öğretmenler hastaneden 10’ar gün iş göremezi raporu alarak Fethi Akbulut ve yanındaki kişilerden şikayetçi oldu.

  Öğretmenlerden yürüyüş

  Bar işletmecisi Akbulut ve çevresindeki kişilerin okul bahçesine girip öğretmenler Fethi Akbulut ile Habib Yıldız’ı dövmeleri bugün yürüyüşle protesto edildi. Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in ortaklaşa düzenlediği protestoya ilçede görev yapan yaklaşık 200 öğretmen katıldı. Öğretmenler olayın yaşandığı Cengiz Topel Ortaokulu önünden Hükümet Konağı önüne kadar sessizce yürüyerek saldırıyı protesto etti. Hükümet Konağı önünde üç sendika adına yapılan ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
  “Öğrencisini eğitmekten başka amacı olmayan değerli öğretmenlerimizin, bu tür çirkin ve menfur saldırılara uğramasını nefretle kınıyoruz. Bu olayın bu noktaya gelmesinde Karakoçan Emniyet Müdürlüğü’nün de ihmali olduğuna inanıyoruz. Geçen yıllarda da öğretmen arkadaşlarımıza yapılan saldırı sonucunda herhangi bir cezai müeyyide uygulanmadığından, saldırganlar bundan cesaret almış, dün yapılan saldırıyı da geçekleştirmişlerdir. Eğitim çalışanları olarak maruz kaldığımız bu değersizleştirme ve itibarsızlaştırma anlayışı karşısında sessiz kalmayacağız. Milli Eğitim Bakanlarının öğretmenleri hedef alan rencide edici açıklamaları ve ALO 147’ye yapılan her şikayetin işleme konulması bu saldırıların temel dayanağıdır. Bu uygulamaların sonucunda öğrencisini öz evladından farklı görmeyen fedakâr öğretmenlerimiz maalesef öğrenci ve velilerimizin potansiyel düşmanı haline getirilmiştir. Artık yeter diyoruz. Çıkarılan yönetmelikler okullardaki disiplini alt, üst etmiş. Öğretmen ders işleyemez duruma gelmiş. Öğrenciyi uyarmak bile şiddet kabul edilmiştir. Öğretmeni itibarsızlaştıran bu eğitim sitemi bir an önce değiştirilmeli ve öğretmene gereken değer verilmeli. Milli Eğitim Bakanlığı kendi öğretmenine güvenmelidir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı