Eğitim Haberleri

  Öğretmenlerden tiyatro oyunu

  AA
  03.06.2013 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Samsun’da bir grup öğretmen, köy ilkokuluna çocuk parkı yaptırmak için gönüllü tiyatro topluluğu oluşturdu.

  Samsun’un Havza ilçesinde bir grup öğretmen, Boyalı köyü ilkokuluna çocuk parkı yaptırmak için Havza Gönüllü Öğretmenler Tiyatro Topluluğu oluşturdu. Topluluk, Havza’ya bağlı Boyalı köyü ilkokuluna çocuk parkı yaptırmak için Üstün Dökmen’in yazdığı 2 perdelik Komşu Köyün Delisi isimli oyunu sahneledi.
  İlçe’ de farklı okullarda görev yapan 17 öğretmenden oluşan Havza Gönüllü Öğretmenler Tiyatro Topluluğu, maliyeti yaklaşık 10 bin lirayı bulan park için bu güne kadar oynadıkları oyunlardan 4 bin 500 lira gelir elde etti. Oyunu izlemek isteyenler yetişkinler 10 lira, öğrenciler ise 5 lira karşılığında oyunu izleyebiliyor.
  Proje konusunda bildi veren Türkçe Öğretmeni Sibel Tok, gurubu oluşturma fikrini Samsun’a tiyatro izlemeye giderken akıllarına geldiğini belirterek “Neden Havza’da böyle güzel oyunlar oynanmıyor derken, neden bu olaya öncülük etmeyelim dedik ve böylece Havza Gönüllü Öğretmenler Tiyatro Topluluğu oluştu” dedi.
  Rehber Öğretmen Aydın Genç ise oyunu sahneleme amaçlarının elde edilen gelirle Havzanın merkeze en uzak köylerinden biri olan Boyalı Köyü İlkokuluna park yaptırmak olduğunu belirterek, “Oyunumuzun ismi Komşu Köyün Delisi. Üstün Dökmen’in yazdığı bir oyun. Üstün hocamın da izni olursa yapacağımız parkın ismini Üstün Dökmen parkı koymayı düşünüyoruz” diye konuştu.
  Tiyatro oyununda muhtar karakterini canlandıran Ana Sınıfı Öğretmeni Derya Çetiner de gurupta görevli öğretmelerden hiç birinin profesyonel bir tiyatro geçmişi olmadığını söyleyerek, “Yedi aydır arkadaşlarımızla beraber özveri ile okul dışı zamanlarımızda toplanarak böyle bir oyun hazırladık. Güzel bir amaca hizmet etmek bizi daha çok motive etti. Sonuçta da güzel bir karşılık aldık. Beşinci gösterimizi yaptık. Daha da talepler var. Bu durum bizi de çok sevindiriyor. Yedi aylık emeğimizin karşılığını da almaktan büyük bir sevinç duyuyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı