ANKARA HABERLERİ

Öğretmenler müfettişlerden şikayetçi

Esra KAYA/ANKARA
24 Kasım 2009 - 19:41Son Güncelleme : 24 Kasım 2009 - 19:41

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişlere, öğretmenlere yönelik yaptıkları yeterlilik ve teftiş incelemelerinde, “Ceza meraklısı değil, yol gösterici olun” uyarısı yapacak.

Esra KAYA/ANKARA

Geçtiğimiz günlerde ilköğretim kurumlarının standartlarını belirleyen MEB, bu kapsamda, öğretmenler ve okullardaki teftiş ve denetimden sorumlu müfettişler arasındaki gerilimi azaltmanın yollarını bulmak için çalışma başlattı. MEB’in daha önce öğretmenler arasında yaptığı ve 2 bin 705 kişinin katıldığı “Müfettişlerin yeterlikleri ve teftişin etkililik düzeyi” araştırmasında öğretmenler müfettişler için “değişime ve gelişmeye kapalı, cezalandırıcı, tutucu, kusur bulucu ve otoriter” tanımları kullanarak şikayetlerini dile getirdi. Bu tespitler üzerine Bakanlık, müfettişleri, “Ceza meraklısı değil, yol gösterici olun” diye uyarma kararı aldı. Yönerge değiştirilecekMüfettişlerle tek tek görüşme kararı alan MEB, bu uyarıya ek olarak, İlköğretim Müfettişleri Rehberlik ve Teftiş Yönergesi’nin değiştirilmesi üzerinde de çalışma kararı aldı. Bu düzenlemeyle, müfettişlerin sadece okul yönetimi ile ilgili denetleme yapmaları, ilköğretim okulu öğretmen ve personelinin denetiminin ise okul müdürlerince yapılması, rehberlik çalışmalarının öğretmenin isteğine bırakılması mümkün olabilecek. Bu değişiklik hayata geçerse, müfettişler artık okulları denetleyip, not vermek yerine, rehberlik ağırlıklı inceleme yapacaklar.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Öğretmenler müfettişlerden şikayetçi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı