Eğitim Haberleri

  Öğretmenler, engelli öğrenciler için yurtdışına gidecek

  AA
  01.12.2014 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Eskişehir'deki bir meslek lisesi tarafından geliştirilen "Özel Eğitime İhtiyacı Olan Bireylerin Mesleki Eğitime Yönlendirilmesi ve Entegrasyonu" projesi kapsamında, öğretmenler yurtdışında, engelli öğrencilerin eğitimiyle ilgili kazanacakları deneyimleri Türkiye'deki meslektaşlarıyla paylaşacak.

  Şehit Hasan Önal Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından geliştirilen projenin sorumlusu ve okul müdür yardımcısı Dündar Gerboğa, okullarda özel eğitime ihtiyacı olan "kaynaştırma" öğrencilerinin eğitimiyle ilgili bazı sorunların yaşandığını belirtti. Bunun üzerine öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte bir proje yapma kararı aldıklarını anlatan Gerboğa, "Özel Eğitime İhtiyacı Olan Bireylerin Mesleki Eğitime Yönlendirilmesi ve Entegrasyonu" projesini hazırladıklarını söyledi.

  Gerboğa, şöyle konuştu:
  "Çalışmamız, bin 680 proje arasında ilk 94'e girerek Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı'na bağlı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı desteklenen ERASMUS Plus tarafından kabul edildi. Okulumuzdaki 7 öğretmenimiz İspanya'da, 7 öğretmenimiz de Almanya'da kaynaştırma öğrencilerinin mesleki eğitime entegrasyonu konusunda eğitim alacak. Öğretmenlerimiz, deneyimlerini çevre kentlerdeki öğretmenlerle paylaşacak. Proje tamamlandıktan sonra öğretmenlerimiz, meslek ve normal okullardaki öğretmenlere yönelik eğitim programları düzenleyecek."

  Kaynaştırma öğrencilerinin Eskişehir'de okullarını tercih ettiğini anlatan Gerboğa, "Engelli öğrencileri, meslek sahibi yapmak istiyoruz. Onların kimseye muhtaç olmadan hayatını idame etmesini sağlayacağız" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı