ANKARA HABERLERİ

Öğretmeninin karaciğeriyle hayata tutundu

Hürriyet Haber
08.08.2012 - 16:06Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

Nesrin COŞKUN (DHA)

AŞIRI yüksek kolestrol’ nedeniyle ölümle burun buruna gelen, 15 günde bir Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne giderek kanının temizlendiği ’plazmaferez’ cihazına bağlanmak zorunda kalan 17 yaşındaki Naciye Dereli'ye çare, öğretmeninden geldi.

İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi son sınıf öğrencisi Dereli, Beden Eğitimi öğretmeni 28 yaşındaki Orhan Dereli’den nakledilen karaciğer parçası ile yaşama tutundu. Genç kız, kendisine yeni bir hayatın kapılarını açan öğretmenine teşekkür ederken, öğrencisine can aşılayan Beden Eğitimi öğretmeni Orhan Dereli, "İyi, doğru bir şey yaptığımın farkındayım ve bunun gururunu, sevincini yaşıyorum. Naciye’nin sağlığına kavuşması mutluluğumu artırıyor" dedi.
Hepatitten fazla ilaç kullanımına kadar çok değişik nedenler bebekleri, çocuk, genç ya da yaşlıları karaciğer nakline götürürken, Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi’nde bu yıl son sınıfa geçen Naciye Dereli, ’yüksek kolesterol’ nedeniyle nakil hastası oldu.

KOLESTROLÜ BİN’E ÇIKTI


Halk arasında kötü kolesterol diye bilinen ve 130’un üzeri ’yüksek’ olarak değerlendirilen kandaki LDL değeri bin’e ulaşan, dirseklerinde yağ bezeleri çıkan Naciye Dereli, yıllarca sorununa çare aradı. Her 15 günde bir Ankara’ya Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne giderek kanının temizlendiği ’plazmaferez’ cihazına bağlanmak zorunda kalan Naciye’nin, karaciğerinin değişmesi halinde hastalığından kurtulabileceği söylendi.

ANNE- BABA VERİCİ OLAMADI

Karaciğer nakli kararı üzerine Naciye annesi Kübra, babası Ahmet Dereli ve ablası Emine ile İzmir’deki Kent Hastanesi’ne başvurdu. Ancak Naciye’nin rahatsızlığının genetik olduğu, anne, baba ve ablanın yanı sıra çok yakın akrabaların verici olamayacağı bildirildi. Çaresizlik yaşayan Naciye’yi, öğrencisi olduğu okulda beden eğitimi öğretmenliğini yapan 4’üncü kuşaktan akrabası Orhan Dereli umutlandırdı. Orhan Dereli’nin sporcu, sağlıklı bir genç olarak, uygun olması halinde karaciğerinden bir parça vermeye hazır olduğunu belirtmesi üzerine gerekli tetkikler yapıldı ve verici olabileceği saptandı.

ÖĞRETMENİNDEN NAKİL

Öğrenci Naciye Dereli ile öğretmeni Orhan Dereli, geçen 3 Mayıs’ta Doç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu, Prof. Dr. Mehmet Alper, Doç. Dr. Çiğdem Arıkan, opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Zafer önen ve Dr. Onur Duygu’dan oluşan karaciğer nakil ekibi tarafından operasyona alındı. Orhan Dereli’den alınan karaciğer parçası Naciye’ye nakledildi. Nakil sonrasında önce öğretmen Dereli, ardından da öğrencisi Dereli sağlıkla taburcu oldu. Nakilden üç ay sonraki son kontrole öğrencisi Naciye ile birlikte gelen Orhan Dereli, "Benim son kontrollerim yapıldı. Her şey yolunda. Epey önce zaten normal yaşamıma dönmüştüm. Hergün 7 kilometre yürüyorum, yüzüyorum. Karaciğerimin bir parçasını vererek iyi, doğru bir şey yaptığımın farkındayım. Bunun gururunu ve sevincini yaşıyorum. Naciye’nin sağlığına kavuşması mutluluğumu artırıyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Öğretmeninin karaciğeriyle hayata tutundu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ağustos 2012 tarihinde saat 16 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğretmeninin karaciğeriyle hayata tutundu haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı