Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öğretmenin fedakarlığı

  Hürriyet Haber
  30.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.09.2000 - 00:01

  Geçirdiği trafik kazası sonrasında tekerlekli sandalyeye mahkum olan öğretmen Remziye Omaç, ‘‘Beni hayata öğrencilerim bağlıyor’’ diyor.

  Eskişehir'de Cengiz Topel İlköğretim Okulu Fen Bilgisi öğretmeni Remziye Omaç, tekerlekli sandalye ile okula gelip gidiyor. Öğretmen Omaç, 5 yıl önce Malatya-Kayseri karayolunda geçirdiği trafik kazası sonucu felç olduğunu ve 3 yıl boyunca tedavi gördüğünü söyledi. Trafik kazası sonrası tekerlekli sandalye mahkumu olan Remziye öğretmen, aldığı heyet raporu ile görevine geri döndü. Öğrencilerini çok sevdiğini ve onlardan vazgezemediğini belirten Remziye öğretmen, ‘‘Öğrencilerim beni hayata bağlıyor’’ dedi.

  ÖĞRETMENLİK BEYİN İŞİ

  Remziye öğretmen, şunları söyledi:

  ‘‘Kaza sonrası ya göreve geri dönmem ya da emekli olmam gerekiyordu. Devlet Hastenesi'nden rapor alarak görevime geri dönmek istedim. Hastanede bana niçin göreve döneceğim soruldu. ‘Emekli olmayı düşünmüyor musun?' diye sordular. Öğretmenlik mankenlik gibi bedensel meslek değildir. Öğretmenliğin bir beyinsel meslek olduğuna inandığım için, sağlık açısından da herhangi bir problemim olmadığı müddetçe mesleğime devam etmek istediğimi belirttim. Tekerlekli sandalyede olmam öğretmenlik yapmamı engellemiyor. Mesleğimi çok seviyorum. Öğretmenliği çok seviyorum. Bir takım şeyleri zor da olsa başaracağıma inanıyorum. Atatürk'ün söylediği (Akıl ve mantıkla çözülemeyecek problem yoktur) sözünü kendime ilke edindim. Bilgi birikimimi öğrencilerime de aktarmak istiyorum.’’

  En büyük desteği eşi

  Evli ve bir çocuk annesi 35 yaşındaki Remziye Omaç’ın en büyük desteği, eşi Yüzbaşı Sedat Omaç. Yüzbaşı Omaç, öğretmen eşini hergün okula götürüyor ve getiriyor. Ancak okul inşaatı yapılırken genelde olduğu gibi özürlülerin düşünülmemesi, tekerlekli sandalyenin merdivenlerden indirilip çıkarılması zorluğu yaşanıyor. Öğrencilerinin büyük sevgi gösterdiği Remziye öğretmen, özürlü olmasının görevini engellemediğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı