"Nuran Çakmakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nuran Çakmakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nuran Çakmakçı

Öğretmenin cezası

Yurdumuzdan öğretmen manzaralarına devam. Geçtiğimiz hafta "Geleceğin mimarı öğretmenler" başlıklı yazı üzerine meğer ne kadar sorunu olan çocuk varmış.

Yazdıklarım aslında tek bir okulda geçiyordu. Ancak benzer olayı yaşayan birçok okul varmış. Gelen elektronik postalarda tam beş okul velisi, "bizi yazmışsınız" deyince durumu daha iyi anladım.

Derslerini bitirmeyen öğrencilerini "Şahabettin (müstahdem)le yatarsınız" diye korkutandan, ödevini yapmadığı için küsene, velileri ve çocukları birbirine şikayet edenden, sorusuna doğru yanıt vermediği için ceza diye teneffüse çıkarmayana kadar meğersem ne kadar farklı profilde öğretmen varmış!

İşte velilerden gelen mektuplardan küçük ayrıntılar:

"Çocuğumun öğretmeni ile ilk tanışmam öğretmenimizin yaklaşık bir saat boyunca bana okul yönetimini kötülemesiyle oldu. Hatta  bütün bunları diğer velilere duyurmam için beni teşvik etti"

"Bir gün eşim okula gittiğinde öğretmeni çocuğumu diğer veli ve arkadaşlarının içinde derslerinde geri kaldığı ve üstünün kirliği olduğunu kötü bir dille ifade etti"

"Öğretmen 'Kim okumak istiyor?' diye sınıfa sorduğunda çocuğum parmak kaldırdığı zaman 'Sus, sen okuyamıyorsun, niye parmak kaldırıyorsun?' diye oturtmuş.

"Sen olmazsan çok rahat edeceğim" diye çocuğuma serzenişte bulunmuş"

Geçen hafta da yazdığım gibi bunlar kötü örnekler. Ama, geleceğin nesillerini şekillendiren öğretmenlerin hata yapma lüksü yok. Bu örneklerin yaşandığı bir okulun yöneticisini konuyla ilgili ne gibi çözümler ürettiğine yönelik aradım. Ancak, okul müdürü, "Şikayet yok, ne yapayım, öğretmeni sınıfta mı çekeyim" diyerek sorumluluktan sıyrıldı. Anlaşılan asıl sorun öğretmenlerde değil, o öğretmenlere sesini çıkarmayan, bunları yapmasına seyirci kalan idarecilerde.

Şimdi sıra iyi örneklerde, onları da sizlerden bekliyorum.

X