"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Öğretmenimi gömüyordum

RUMUZ: ÖĞRETMENİM

Rüyamda, hava karanlık. Yerde derin ve düzgün şekilde kazılmış bir çukur görüyorum. Fakat çukurun üzeri kapatılmış ve bir mezar görünümü veriyor. Ben toprağın içinde olan kişinin benim öğretmenim olduğunu (müşavirlik için gittiğim dersanede dersime giren öğretmenim) biliyordum. Aslında, öğretmenimi toprağın içine hiç istemeyerek ama mecburen gömen de benmişim.

Mezarın baş tarafında nefes alabilmesi için bir yer açmışım. Olay yerinden uzaklaşırken, arkama dönüp bakıyorum ve kendi kendime "Eminim kurtulacak, kesinlikle kurtulacak" diyorum. Çok sıkıntılı ve huzursuzum, sonra karşımda eski çalıştığım işyerindeki patronumum kızını gördüm. Bana gülerek "Tamam değil mi? Gömdün mü onu?" diyor. Ben de "Evet" diyorum. (Bu arada, öğretmen ve işyerinde bahsettiğim kişiler birbirlerini hiç tanımıyorlar.)
YORUM:
Son dönemde öğretmeninizle ilişkileriniz nasıldı bilemiyorum, ama rüyanız bana, son günlerde bilerek ya da bilmeyerek öğretmeninize verdiğiniz bir zararı veya ona zarar vermeye çalışan kişileri durdurmadığınız için ya da sizinle paylaştığı sorunlarına yeterince ilgi göstermediğiniz veya fazla gerçekçi davranıp onu daha da fazla üzdüğünüz için hissettiğiniz vicdan azabının bilinçaltına bir yansıması gibi geldi.

Sorun yukarıdakilerden hiçbiri değilse bile, bahsettiğiniz kişi bir şekilde üzgün, zarar görmüş veya görmesinden endişe ediyor olmalısınız. Bu olayın eski iş vereninizin kızıyla ilgisi ise, bu bayanın karakteristik özellikleri, sizin o dönem bu bayanla yaşadıklarınızın bu olayla gösterdiği benzerlikler ya da o günlerde öğrendiklerinizi bu olayda kullanmanız veya bu hanımefendiyle çok fazla paylaşımda bulunuyorsanız, bu olayla ilgili de diyalog kurma ihtiyacınız olabilir diye düşünüyorum. Özünde belli ki iyi niyetli birisiniz, mevcut sorunun aktif nedeni gibi hissediyorsanız, sorunu çözmenize ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak şeyler üzerinde çalışmanız size iyi gelecektir.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI