Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öğretmenevinde dehşet gecesi

  Faik KAPLAN-Ramazan İMRAĞ / İDİL, (DHA)
  05 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2009 - 10:51

  İmralı’da ömürboyu hapis cezasını çeken PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını öne süren PKK sempatizanı yaklaşık 500 kişi, önceki gece Şırnak’ın İdil İlçesi’nde olaylara neden oldu.

  Grup, PKK ve Öcalan lehine sloganlar attı, yürüyüş yapmak istedi. Grup, kendisine müdahale eden polise taşla karşılık verdi.

  500 kişiyle taş yağmuru

  Yaşanan arbedede yetersiz kalan polis ekipleri çekildi. Bunun üzerine 500 kişilik gösterici grubu, 54 öğrenci ile 29 öğretmenin kaldığı İdil Öğretmen-evi’ni abluka altına aldı. Eylemciler, 4 katlı öğretmenevini taş yağmuruna tuturken, bir grup içeriye girmek istedi. Öğrenci ve öğretmenlerin kapıları kapatması üzerine göstericiler binaya giremedi.

  Yaklaşık 2 saat binayı taşlayan grup, öğretmenevi bahçesindeki araçlar ile Atatürk büstünü tahrip etti. Göstericilerin attığı taşlardan 2 öğrenci yaralandı. Eylemciler, Şırnak’tan gelen takviye polis ve askerler tarafından dağıtıldı. Öğretmen ve öğrenciler gece yarısı geniş güvenlik önlemleri altında binadan tahliye edildi. Köylerden gelip lisede eğitim gören öğrenciler dün sabah köylerine dönerken; öğretmenler eşyalarını alarak ilçeden ayrıldı. Esnaf dün kepenklerini açmadı.
  Göstericilerin taşlı saldırısı sırasında öğretmenevinde görevli olan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, olayları anlatırken, eylemcilerin “Onlar bizi batıda linç ediyor. Biz de onları linç edeceğiz” diye bağırarak kendilerini linç etmek istediklerini söyledi. Öğretmenevine saldıranların gözlerinin döndüğünü söyleyen görevli, “İlk taş 4’üncü kattaki pencerelere isabet etti. Ardından yağmur gibi taş yağmaya başladı. Bir öğrenci yaralandı. Pencerelerdeki demirleri kırsalar içeriye girip bizi linç edeceklerdi. Önce ışıkların tümünü kapatıp karartma uyguladık. Daha sonra 155 Polis İmdat ve 112 Acil Servisi aradık. Ama gelen olmadı. Bu sırada bayan ve erkek öğretmenlerle daha güvenli olduğunu düşündüğümüz tuvaletlere gizlendik.

  Madımak’taki gibi

  Burada aileleri arayan kadın öğretmenler, ‘Bizi linç edecekler. Sivas’taki Madımak Oteli’ndeki gibi öleceğiz’ diyerek aileleriyle telefon görüşmesi yaptılar. Öğretmenler konuşmalarında aileleriyle vedalaşıyorlardı. Çok korkmuşlar ve sürekli ağlıyorlardı. Daha sonra polis ve asker gelip öğrencilerle, öğretmenleri kalkanlarla koruyup, öğretmenevinden tahliye etmeye başladı” dedi.

  Eli taşlı çocuklar

  ŞIRNAK’ın İdil İlçesi’ndeki öğretmenevine yapılan saldırıdan sonra dün de ilçede lastik yakan göstericiler, eylemlerini sürdürdü. Elleri taşlı göstericilerin bir bölümü yine çocuktu. Öğretmenevinde mahsur kalan yaklaşık 50 lise öğrencisi, güvenlik güçlerince YİBO pansiyonuna yerleştirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı