ANKARA HABERLERİ

Öğretmenden "il emri" protestosu

Hürriyet Haber
29.08.2012 - 16:15Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

KIZILAY Güvenpark önünde toplanan bir grup öğretmen ve yakınları, tayinde il emri kararının kaldırılmasını protesto etti.
Anadolu Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven, öğretmenlerin kaldırılan tayin il emirleri nedeniyle mağdur olduğunu belirterek, “İlk atamada KPSS üstünlüğü gözeten bakanlık, düşük puanlı öğretmenleri batıda zorunlu eğitimden muaf kılarken, puan üstünlüğü ve 10 yıla varan hizmete rağmen doğudaki öğretmene 'burada sana ihtiyaç var' diyerek çalıştırmaktadır” diye konuştu.
Kızılay'daki Güvenpark önünde toplanan öğretmen ve yakınları, Milli Eğitim Bakanlığı binasına doğru yürüyerek, burada basın açıklaması yaptı.
Grup adına konuşan Anadolu Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Güven, zorunlu hizmet bölgesindeki görev süresini tamamladığı halde memleketine dönemeyen binlerce öğretmenin bulunduğunu öne sürdü.

Allahın emri ile evlendik il emri ile ayrıldık

Güven, “Bırakın isteğe bağlı yer değiştirmeyi anayasal güvence altındaki en hayati özür durumunda bile öğretmen yerinden kıpırdayamamaktadır. İlk atamada KPSS üstünlüğü gözeten bakanlık düşük puanlı öğretmenleri batıda zorunlu eğitimden muaf kılarken puan üstünlüğü ve 10 yıla varan hizmete rağmen doğudaki öğretmeni 'burada sana ihtiyaç var' diyerek çalıştırmaktadır” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen Güven, şunları kaydetti:
“Bugün öğretmenler, aileleri ve yakınlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için buradayız. Yarın da yetkililerimiz sorunumuzu çözerse, çocuklarımızla onların ellerini öptürmek için geliriz. Biz bakanımızın verdiği sözlere güvenerek deprem bölgesindeki çürük okullarda ve çadırlarda derse girmeye devam ettik. Bu yüzden bize deprem özrümüzü geri verin. Hak ettiğimiz lisansüstü eğitimimizi tayin etmeyerek elimizden almayın. Bizi branşımıza göre, eşimizin mesleğine göre, özrümüze göre ayrıştırmayın.”
Basın açıklamasına bazı sendikaların temsilcileri de katıldı. "Allahın emri ile evlendik il emri ile ayrıldık", "Tersine göç başlasın",  "Çocuğumun eğitimi için il emri" pankartları taşıyan grup, basın açıklaması sırasında dağıtılan plastik gözlükleri yere atarak olaysız dağıldı.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Öğretmenden "il emri" protestosu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı