"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Öğretmen ne kadar zenginleşmiştir?

TÜRKİYE Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım günü, Atamızın 100. doğum yıldönümü olan 1981 yılından bu yana ülkemizde ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Ulu Önderin ”Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözleri her şeyi izah etmektedir aslında. Kurtuluş Savaşı’nın hemen ardından Anadolu’ya koşarak giden nice isimsiz kahraman, ülkesinin kalkınması için varını yoğunu ortaya koyan Cumhuriyet öğretmenleri, bu sözün gereğini yerine getirmenin sorumluluğunu hiçbir zaman unutmadılar.
Düşünün ki bizler bugün milletvekili, doktor, avukat, mühendis, asker olmuşsak bunda öğretmenlerimizin emeği büyüktür. Öğretmen anne gibi, baba gibi kutsaldır, fedakardır. Yüreğindeki sımsıcak sevgiyi hiçbir karşılık beklemeden paylaşır, hümanisttir. Yenilikten yanadır, ilericidir, aydındır, yapıcıdır ve barıştan yanadır. Hurafeden uzak çağdaş bireyler yetiştirme çabasındadır.
Bugün gerek çalışan gerekse emekli olmuş öğretmenlerimizin yaşadığı sıkıntıları görmezden gelip, yılda sadece bir gün hamasi sözlerle onları anmak, boş vaatlerle avutmak, onlara karşı yapılan en büyük saygısızlıktır, haksızlıktır. Ekonomik verilere göre öğretmenlerimizin ekonomik durumları açlık sınırının altındadır. Zenginleşiyoruz, büyüyoruz diyerek pembe tablolar ortaya koyan 7 yıllık AKP hükümetine sormak lazım gelir ki, benim cefakar öğretmenim ne kadar zenginleşmiştir. Zenginleşmiştir de neden kendini ek iş yapmak zorunda hissetmektedir. Zenginleşmiştir de neden kirasını ödeyememekte, ay sonunu getirememekte ve neden kredi kartlarından medet ummaktadır. Binlerce atanmayı bekleyen öğretmen adayının mağduriyetleri neden hala giderilmemiştir. Gerek gecesini gündüzüne katıp bizleri emeği ile var eden çağdaş Türkiye’nin yarınlarını yetiştiren değerli öğretmenlerimize, gerekse toplumun diğer kesimine hak ettiği değeri vermeyip, devletin tüm imkanlarını yandaşlarına peşkeş çekenlere hak ettikleri değeri Yüce Halkımız en kısa sürede verecektir.
Bu anlamlı gün vesilesi ile başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor; ulusal, toplumsal, kültürel mücadelemizin eğitim çınarları Cumhuriyet öğretmenlerinin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.
İsa GÖK

Ankara’nın pis havası domuz gribinden daha mı az tehlikeli

25 senedir Ankara’da yaşıyorum. İlk geldiğim zamanlarda etlikten bakınca dumandan Ankara’yı göremez, soluduğum hava nedeniyle boğazım yanardı. Daha sonraları doğalgaz geldi ve nisbeten temiz hava solumaya başladık ta ki oy uğruna dağıtılan kömürler ortaya çıkıncaya kadar.
İsyan etmemek elde değil 25 yıl öncesine döndük ve kimsenin sesi çıkmıyor. İlla birşey dağıtacaksanız doğalgaz dağıtın kardeşim.
Siz iktidarda kalacaksınız diye bize zehir solutamazsınız, solutmamalısınız. Sağlığı ile ilgili her konuda paniğe kapılmaya halkımın böyle acı bir olayda tepkisiz kalması da soluduğu havadaki oksijen düşüklüğüne bağlı olduğunu düşünüyorum. Yok mu bu aksaklığa el atacak bir yetkili diye düşünmeden edemiyorum.
Kubilay BÖLÜKBAŞI

Emniyetimiz tombalacılara pes etmemeli


KÖŞENİZİ sürekli takip eden sıkı bir Hürriyet Ankara aşığıyım. Benim sizle paylaşmak istediğim Ankara Emniyetindeki değişimdenden sonra özellikle tombala salonlarına karşı büyük bir savaş açılmış ve kararlılıkla üstlerine gidilerek bu gayrımeşru mekanlar Emniyetimiz tarafından kapatılmıştı!
Taki bundan iki hafta önceye kadar bitti denilen tombala tekrar kaldığı yerden yep yeni adreslerde, sınırsız ikramlar ve büyük ikramiyelerle insanları tekrar tuzaklarına düşürmeye başladılar.
Size şunu sormak istiyorum acaba Emniyetimiz bu çapulculara pes mi etti yada bunlarla uğraşmaktanmı yoruldu yada bunu artık suç olarak görmüyor mu?
Başta Mühye köyü, İncek, Sıhhıye Sağlık Sokak ve Çankaya Birlik Mahallesi’nde tombalacıların şuan bu salonlarda faaliyet göstermekte olduğundan kimsenin haberi yok mu?
Timur SARI
X