Ege Haberleri

EGE

  Öğretmen lisesinde irtica dersi iddiası

  Hürriyet Haber
  05.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.02.2000 - 00:01

  TÜRKİYE'nin en köklü öğretmen yetiştiren okullarından Ortaklar Beldesi'ndeki Anadolu Öğretmen Lisesi'nden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Aydın Şubesi'ne imzasız bir mektup gönderildi. Mektupta, bazı yönetici ve öğretmenler isim verilerek irticai faaliyet göstermekle suçlandı.

  MEKTUPTA Atatürk'e ağır hakaretlerde bulunan bazı öğretmenlerin, şeriat düzenini övüp cumhuriyeti kötülediği önesürüldü. Bazı öğrencilere not tehdidiyle şeriat yayınları okutulduğu, bayan öğretmenler arasında başörtüsüyle okulda dolaşanlar olduğu iddiaları da mektupta yeraldı.

  ADD Başkanı Avukat Erol Ertuğrul, 26 sayfadan oluşan ihbar mektubunu, bir üst yazıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdi. Cevabi yazıda ADD'nin ‘‘Aracı kurum'' diye nitelenip hiçe sayıldığını önesüren Ertuğrul, milli eğitim yetkililerini de bu tür faaliyetlere göz yummakla suçladı.

  AYDIN Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy, ADD'nin mektubu üst yazıyla göndermekle üslup hatası yaptığını belirtti, ‘‘Polemik konusu yapılması doğru değil. Biz mektubu bakanlığa gönderdik. Gereken yapılacaktır. Burada kimse görev sınırları dışına çıkamaz. Herkes görevini yapmalı'' dedi.

  ADD'NİN İDDİASI:

  Müdür biliyor ama...

  ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği Aydın Şube Başkanı Erol Ertuğrul, olağan genel kuruluna da taşıdığı sorunu üyelere anlatırken, Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy'a eleştiriler yöneltti. Merkez ve ilçelerdeki ilköğretim okulları ile liselerde irticai faaliyetlerin önlenmesi için gerekli çabanın gösterilmediğini önesüren Ertuğrul, ‘‘Laiklik ve Atatürk karşıtı olayların, İl Milli Müdürü Aziz Ersoy'un bilgisi ve koruması dahilinde gelişmektedir. İhbar mektubumuza gösterdiği tepki bunu gösteriyor'' dedi.

  ADD'nin gönderdiği ihbar mektubuna yanıt niteliğindeki yazıda kullanılan hitap şeklinin işi çığırından çıkardığını anlatan Ertuğrul, derneği hiçe sayan tutumun yadırgandığını ifade etti. Ertuğrul, ‘‘Aydın eğitim camiasında olup biten irticai faaliyetlerle laiklik karşıtı olaylar konusunda bilgilendiriyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bize, (Siz bu işe karışmayın. Aradan çekilin. Aracı kurum olmayın. Öğretmenler direkt bize gelsin) diyor. Bu kişisel başvuru değil. Kamu düzeniyle ilgili bir başvuru. Hangi öğretmen kendi ismini vererek şikayet edebilir. Böyle bir camiada bunun ilgilenilmeyeceğini bildiği halde kimse kendini afişe edermi ?'' diye konuştu.

  Mektuptan alıntılar

  Cumhuriyet ve Atatürk'ü kötüleyen bazı öğretmenler, İran ve Afganistan'ı övüyor. Öğrencileri düşük not vermekle korkutuyor. Kendi düşüncelerini benimseyen öğrencileri ise örgütlüyorlar.

  Bir öğretmen (Mektupta adı veriliyor) Milli Güvenlik dersi sırasında, öğrenci N.Ç.'nin sırasındaki Atatürk resmini kazıttı.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın tarih kitaplarının yalan yazdığı iddia ediliyor. Osmanlı Devleti ve ordusunun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve ordusundan daha iyi olduğu görüşleri işleniyor.

  Bir öğretmen, öğrencilerin yakalarına taktığı Atatürk rozetini çıkarttı. Bu öğretmenler, kendi düşüncelerine yakın üst sınıf öğrencilerini, hazırlık sınıflarındaki öğrencilerin aralarını göndererek, onların beyinlerini yıkamaktalar.

  Öğrencilere Bir Başka Kemalizm, İmamın Manken Kızı, Minyeli Abdullah, Huzura Doğru, Gençliğin İmanı gibi kitaplar okutuluyor. Atatürk'ün babasının Ali Rıza Efendi değil, Arnavut Bekir Ağa isimli bir gümrükcü olduğu iddialarıyla öğrencilerin kafaları karıştırılıyor.

  Kütüphane kolunda üç yıldır aynı öğretmenler görev alıyor, kütüphaneyi bu öğretmenler üs olarak kullanıyor. Kendi düşünceleri doğrultusundaki kitapları kütüphane demirbaşına kaydekmekte, Atatürk ile ilgili birçok kitap ve romanları arka bölüme, ya da depoya kaldırmaktadırlar.

  Bir başka okulda, başını açan kız öğrencilere fahişe deniliyor, orduda dinsiz subayların olduğu, Milli Güvenlik Kurulu'nun ise istediği grupları iktidar yaptığı anlatılıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı