Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Öğretmen atamalarında ‘fişlenme’ iddiası

  DHA
  28 Eylül 2013 - 14:41Son Güncelleme : 28 Eylül 2013 - 14:42

  Hakkari Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuran, ilçelere bağlı köy okullarında girecekleri ders karşılığı ücret alacak 820 öğretmen adayından 157’nin başvurusu kabul edildi. Öğretmen adayları listelerin Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildiğini ve adları çıkmayan bir çok kişinin fişlendiğini öne sürdü.

  Yeni eğitim-öğretim yılı iki hafta önce başlarken, 1900 öğretmen açığı bulunan Hakkari ve ilçelerine bağlı bazı köy okullarında öğrenciler henüz ders başı yapamadı. Hakkari’de fakültelerden mezun olan 820 kişi girecekleri derslerin karşılığında ücret alacak öğretmen olarak atanmaları için Hakkari Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. İddiaya göre listeler, Hakkari Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilerek güvenlik soruşturması yapıldı. Soruşturma sonunda Hakkari Valiliğinin talimatıyla Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen 157 kişilik listede isimleri olanlar öğretmen açığının bulunduğu köylere atandı. Öğretmen adayları, Emniyet Müdürlüğü tarafından fişlendiklerini öne sürerek Eğitim-Sen Hakkari şubesinden destek istedi.

  Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu Ümit Abu, açıklanan listelerde KPSS puanı, diploma notu gibi gerekli bir çok vasıfları taşımayan çok sayıda isim bulunduğunu iddia etti. Abu, Milli Eğitim Müdürlüğü ve vali yardımcısı ile görüştüklerini anlatarak, şöyle konuştu:
  "Bize söylenen; ‘İdarenin taktiri.’ Yani bu işlerin KPSS puanı veya diploma notuyla ilgisinin olmadığını, idarenin inisiyatifinde olduğunu ve istediği kişiyi atayabileceklerini söylediler. Milli Eğitim Şube Müdürleri kimilerini fakirli2k durumuna, okula yakın olan kişileri, daha önce o okuldan mezun olanları aldıklarını söylediler."

  Abu, vali yardımcısının kendilerine İş-Kur’a başvurmayı önerdiğini dile getirdi. Abu öğretmenlerin fişlendiği iddiasında bulunarak şöyle konuştu::
  "Topluma hizmet projelerinde görev almamız söylendi. Yani biz öğretmen olarak gittiğimiz okula temizlikçi ya da paspasçı olarak görevlendirilmemiz isteniyor. Kimi görevliler isimlerin Emniyet Müdürlüğüne gittiğini ve buradan fişlenme sonucu bazı isimlerin elendiğini, yani ayrıştırıldığını geri kalan isimler arasında Vali yardımcısının seçim yaptığını söylediler."

  Eğitim-Sen Hakkari Şube Başkanı Yusuf Demir ise, yapılan bu haksızlığa karşı bu konuyu takip ettiklerini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı