Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Öğretmen aşkına...

Kendi ilkokul anılarım, Emre Berent’in anılarından doğal olarak çok farklı.

Keza yaşadığımız ortam da... Artık çocukluk anılarımızda olduğu gibi değil okul hayatı... Bizim çocuklarımızın hayatı, genelde hep bizim çocukken özendiğimiz şartlarla dolu...

Teknoloji değişti, eğitim sistemi değişti, bin tane farklı seçenek var artık hayatlarında... Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocuklar dopdolu bir hayata açıyorlar gözlerini, hem de daha doğdukları anda...

Değişmeyen tek gerçek var: Öğretmen sevgisi, öğretmen aşkı!

Bir alışveriş merkezinde veya kalabalık bir ortamda siyah etek, siyah bluz giymiş, uzun düz saçlı bir kadın görürsek, Emre Berent “ışte öğretmenim, Yıldız öğretmenim” diyerek koşuyor ve kendini kaybediyor. Bu görüntüdeki herkesi öğretmenimiz Yıldız Ayyıldız ile özdeşleştiriyor.

Kısa saçlı, gri giysiler giyen birini gördüğünde ise Ebru Toraman sanıp “ıngilizce öğretmenim burada” diyor ve hiç tanımadığımız kadınlara neredeyse saldırıyor!

Değişen ne derseniz: Bizim çocukların bize oranla daha özgüvenli oluşu... Bayramlarda falan öperdim, sarılırdım, ama koşarak öğretmenimin kucağına atladığımı hiç hatırlamıyorum.

Ayrıca bu tip özgüven, özgürlük duygusu ve çocuklara doğal ortam sağlayan okul da o kadar az ki aslında... “Çocuğumun mutlu olduğu yer mi yoksa benim mutlu olduğum yer mi?” sorusunu tüm anne-babaların kendine sürekli sorması gerekiyor.

Okul seçiminin hem bizim hem de çocuklarımızın hayatında son derece önemli bir konu olduğuna inanan ailelerden yüzlerce mesaj alıyoruz. Bize, çocuğunu hangi okula göndereceğini soran, akıl danışan tüm ailelere yanıt vereyim: “Çocuğunuzun huzurlu olacağı, koşa koşa gideceği, okuldan nefret etmeyeceği, korkmayacağı bir okul seçin.”

Gerek ziyaret ederek, gerek bizi arayarak okullarını tanımamızı ve ailelere tanıtmamızı isteyen tüm özel okul yöneticilerine de şunu söyleyeceğim: “Olduğunuz gibi olun ve ne iseniz onu söyleyin. Nasılsa sizinle benzer düşüncede olan velilere ulaşırsınız. Abartı denen şey eğitim işinde olmuyor bence... O yüzden sadece kendinizi geliştirmeye ve çocukları mutlu ederek öğretmeye odaklanın.”
Bol şans diliyorum şu günlerde okul seçimi kararı vermek üzere olan tüm ailelere...

Hayrünnisa Gül dergimizin mayıs sayısında

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, çocuklara olan sevgisini, engelli çocuklar için yaptıklarını, anneliği ve yaşamını ekibimizle paylaştı. Bu sımsıcak söyleşiyi editörümüz Ayla Ceyhan yaptı. Bana göre ülkemizin fotoğraf sanatındaki gururlarından biri Serkan şedele’nin de bizzat bulunduğu ve Yazı ışleri Müdürü’müz Pınar Eslek yönetiminde tüm ekibimizin heyecan içinde hazırladığı sayfaları çok yakında okuyacaksınız. Dergimizde editör sayfama yazdım detaylı olarak ama şimdiden söylüyorum: ınanın Hayrünnisa Hanım’ın gözlerindeki huzurun nedenini anlayacaksınız...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI