Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öğretim üyeleri: Alemdaroğlu rektör olmalı

  Hürriyet Haber
  16 Aralık 2001 - 02:19Son Güncelleme : 16 Aralık 2001 - 02:19

  Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMÖD), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e, İstanbul Üniversitesi'ndeki seçimlerde en yüksek oyu almasına karşın YÖK'ün aday listesinde 2'nci sıraya düşen Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nu rektör yapması çağrısında bulundu.

  TÜMÖD Genel Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, Sezer'e gönderdiği mektupta, 10 yıldır uygulanan ve rektörlerin seçimle işbaşına gelmesini sağlayan seçim sistemini ‘ucube’ olarak niteledi. Hatipoğlu, İstanbul Üniversitesi'nin, Türkiye'nin en eski üniversitesi olduğunu ve diğer üniversitelere de örnek oluşturduğunu belirterek, ‘‘Burada yaşanacak demokrasi ve etik dışı davranış, diğer üniversitelere de örnek olacaktır. O nedenle çok titiz davranılması gerekmektedir’’ dedi.

  Üniversitede yapılan seçimlerin demokratik bir ortamda geçtiğini, Alemdaroğlu'nun yüzde 60, Prof. Dr. Mesut Parlak'ın yüzde 39 ve Prof. Dr. Dinçer Uçak'ın da yüzde 0.5 düzeyinde oy aldığına dikkat çeken Hatipoğlu şunları söyledi:

  ‘‘YÖK sıklıkla yaptığı gibi en çok oyu alan Prof.Dr. Alemdaroğlu'nu ikinci, yüzde yarım oy alan Prof. Dr. Uçak'ı 1'inci sıraya koymuştur. Üniversite gözden düşürülmek istenmiştir. Bu tablo her zaman olduğu gibi YÖK'ün utanç tablosudur. Türk üniversitelerinde 10 yıldır uygulanmakta olan bu ‘ucube' sistemde, salt çoğunluk oyuyla rektör atanan kişi yok denecek kadar azdır. Tersine yüzde 15-20 oyla rektör olanlar çoktur. Prof.Dr. Kemal Alemdaroğlu, Türkiye'nin en gözde üniversitesinde yüzde 60 gibi çok yüksek oy almıştır. Ne var ki YÖK'ü oluşturan 20 kişi, bu oyları yok sayarak, Alemdaroğlu'nun atanmasını engellemek istemektedirler. Bu anlayışa şiddetle karşıyız.’’
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı