Eğitim Haberleri

  Öğrenmeyi reddetmek aptalca

  Figen GÜNEŞ/ LONDRA / DHA
  10.10.2007 - 11:43 | Son Güncelleme:

  İNGİLTERE'deki tıp fakültelerinde okuyan bazı Müslüman öğrencilerin, dini inançlarına ters düştüğü gerekçesiyle alkol kullanımı ve cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklar konularındaki derslere girmeyi ve bu hastalıkları tedavi etmeyi reddetmesi üzerine İslami Tıp Derneği’nin sözcüsü Dr. Abdul Majid Katme, bu davranışın aptalca olduğunu söyledi.

  Dr Katme, “Hz. Muhammed'in inananlara öğüdü herşeyi öğren ama uygulama. Öğrenmek ile uygulamak arasında fark vardır. Müslüman tıp öğrencilerinin her şeyi öğrenmesi gerekir. Öğrenmeyi reddetmek bence aptalca bir davranış. 35 yıldır bu ülkede yaşıyorum. Böyle birşey ilk kez duyuyorum” dedi.

  Britanya Genel Sağlık Konseyi’nin iki hafta önceki genel kurul toplantısında bazı doktorların inançlarına aykırı tedavilerde görevlendirilmemeleri konusunun gündeme geldiğini belirten Dr. Katme, herkesin dini inançlarına uygun bir yaşam sürdürmesinin temel insan hakkı olduğunu belirterek, ““Müslüman doktorların inançlarını iş alanlarında rahatça sürdürebilmesi için bazı yasalar çıkarılmalı. Örneğin çoğu Müslüman doktor kürtaj yapmaktan rahatsız olur. Fakat tıp öğrencileri herşeyi öğrenmeliler” diye konuştu.

  Dr Katme, İngiltere'de görev yapan ve sayıları 10 bine yakın olan Müslüman doktor ve hemşirelerin adına lobi çalışmaları yapan İslami Tıp Derneği'nin, Ekim ayının ‘göğüs kanseri bilinçlenme ayı' olması nedeniyle araştırmalar yaptığını anlattı. Dr. Abul Majid Katme, ‘Göğüs kanserini oluşturan temel sebepler Kuran-ı Kerim'de yapılması uygun görülmeyen davranışlar. Örneğin alkol ve sigara kullanımı, gebelik önleyici haplar ve annenin ev kadını olarak çocuklarına bakmak yerine çalışma hayatının stresine maruz kalması” dedi.

  Müslüman çalışanlarına içki satmayı reddetme hakkı tanıyan İngiliz Sainsbury's süpermarketlerinin kararına da değinen Dr. Katme, “Özellikle Ramazan ayı olması dolayısıyla markette içkileri paketlemekten mutsuz olan Müslüman çalışanlar olduğunu gazetelerde okumuştum. Sainsbury’s şirketini bu kararından dolayı kutluyorum” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı