Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Öğrenme arzusu harekete geçiyor

Bugün Ay balık burcunda dolaşmaya başlıyor, öğle saatlerinde Merkür’ü uyandıracak.

Sonra Uranüs’ü tetikleyecek. Bilinçaltının derinlerini harekete geçirecek olan bu etki, aynı zamanda farklı olana ilgi duymayı ve öğrenme arzusunu tetikleyen bir etki. Şimdiye kadar öğrenilmiş olandan daha farklı bilgilere ulaşmak için istek uyandıran gökyüzünün bu konumu, astronomi, astroloji, bilinçaltının araştırılması ve benzeri konularla ilgili çalışmaların yapılacağını işaret ediyor. Ayrıca teknoloji alanında yenilikler de ortaya çıkabilir.

Dinlemeyi ve izlemeyi öğrenin

Öğrenmenin temel ilkelerinden biri dinlemek, diğeri izlemektir. Yaptığınız, yapmak istediğiniz nedir? Bir düşünün... Öğrenmek için neler yapıyorsunuz?

Yaptığınız işte daha başarılı olabilmenin sırrı nedir?

İster öğrenci olun, ister bir konuda uzman. Fakat, ne olursanız olun, yaptığınız işte daha başarılı olabilmek ve daha iyi bilmek için daha fazla öğrenmeniz gerektiğinin farkındasınız. Ancak, nasıl öğreneceksiniz? Ve nasıl daha iyi olacaksınız?

Çoğu zaman ‘Ben bu kadar yapabiliyorum. Daha fazlasını yapmam mümkün değil’ deriz. Ya da, ‘Elimden geleni yapıyorum, fakat daha iyi olmuyor’ şeklinde yakınırız.

Tabii ki, birinci durum, kişinin kendisini tanıması ve kabul gösterip kendiyle barışık olması açısından daha iyi bir durumdur. Fakat, hiçbir şekilde doğru, ya da istenilen durum değildir. Çünkü, insanın sahip olduğu potansiyel, farkında olduğundan çok daha büyüktür. Yapabilecekleri, her zaman için yaptıklarından daha fazladır. Fakat, bunun farkında değildir. Zaten insan kendisini yapıyor olduğu işe öylesine kaptırmış ve istenilenleri ortaya çıkarabilme telaşı içine düşmüştür ki, daha iyisini yapmak aklına bile gelmez. Gelse bile uğraşacak zamanı yoktur.

Öte yandan işin henüz başında olanlar ise, büyük bir istek ve arzuyla en iyi olmak ve başarmak arzusunda oldukları için daha dikkatlidirler. Ancak, onlar da ne yapacaklarını bilmezler. Sadece çok çalışmanın başarmak ve iyi olmak için yeterli olacağını düşünürler.

Elbette ki, çok çalışmak başarının bir kısmını getirir. Ancak, iyi olmak için sadece çok çalışmak yeterli değildir. Hele öğrenmek için hiç değildir.

Öğrenmenin sırrı, bütün ruhunuzla dinlemek ve tüm varlığınızla izlemektir. Öncelikle dinlemeyi ve izlemeyi öğrenmek gerekir.

Başka hiçbir şeyi duymadan ve düşünmeden sadece ve sadece dikkatinizi yönelttiğiniz her ne ise, onu dinleyebilmeniz gerekir. Ve başka herşeyi unutup tüm ayrıntılarıyla yorumsuz izleyebilmelisiniz. Ve olabildiğince çok dinleyip izlemelisiniz.

İzlediklerinizi ve dinlediklerinizi uygulamak için daha sonra harekete geçersiniz.

Tıpkı gördüğünüz gibi yapabilmek için uğraşmaya başlarsınız. Duyduğunuz sesin aynısını çıkartabilmek çok önemlidir. Çünkü, böyle bir durumda ne yapacağınızı bilirsiniz. Halbuki, dinlemeyen ve izlemeyen biri için ne yapacağını ve nasıl yapacağını bilmek mümkün değildir. Tabii çalışmak için de çok gerekli bilgileri böylece alırsınız.

İşte şimdi çok çalışmaya başlayabilirsiniz. Dinlediklerinizi ve izlediklerinizi uygulamak için, çalışmak, çok çalışmak gerekebilir. Tabii bu sırada izlemeye ve dinlemeye de devam etmeniz gerekir. Çünkü, her baktığınızda başka bir ayrıntının farkına varacak, sözcükler daha başka anlamlar kazanacak ve sesler beyninizde daha bir farklı tınlayacaktır. Ve her defasında siz, başka bir inceliği öğreneceksiniz.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI