Gündem Haberleri

  Öğrenciye ‘toka’ tokadı adliyelik

  Ali GÜLERYÜZ/ADANA, (DHA)
  29.04.2009 - 11:03 | Son Güncelleme:

  ADANA’da, tokasını takmayan öğrencisinin saçını çekip tokatladığı ileri sürülen kadın Beden Eğitimi öğretmeni G.H., öğrencinin babaannesi ve halası tarafından tartaklanıp tırnakla bileği çizilince şikayetçi oldu.

  24 Kasım Aydınlar İlköğretim Okulu’nda 13 yaşındaki G.A. adlı kız öğrencinin, Beden Eğitimi dersinde saçından çıkan tokası çamura düştü. İddiaya göre, tokasını yıkamaya giderken Beden Eğitimi öğretmeni G.H., “Neden tokan saçında değil?” diye bağırıp, açıklama yapmasına fırsat vermeden öğrencinin saçını çekti. Öğrenci “Neden saçımı çekiyorsunuz? Tokam çamura düştü, yıkamaya gidiyordum” diye cevap verince de tokatladı. G.A., kendisine gülen arkadaşlarına ‘salak’ diye hitap edince, kendisine hakaret edildiğini sanan öğretmen öğrenciye bir kez daha vurdu.

  Bu olayı ailesinden saklayan, ancak, 2 gün okula gitmeyen G.A.’nın babaannesi 55 yaşındaki Yeter A., 10 gün sonra öğrencilerden olayı öğrenip, dün, yanına kızını da alarak konuşmak için okula gitti. “Torunumu neden dövüyorsun? Başında toka yok diye çocuk mu dövülür?” diye tepki gösteren babaanne ile öğretmen arasında tartışma çıktı. Okul Müdürü Akın Köksal’ın da katılmasıyla birlikte tartışma büyüdü, itiş-kakış ve öğretmenle veli arasında arbedeye dönüştü. Bileğinde tırnak izi meydana gelen öğretmenin şikayeti üzerine okula polis çağrıldı. Taraflar karakolluk olup, ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü. Şakirpaşa Polis Merkezi’ne götürülen öğretmen şikayetçi olurken, babaanne Yeter A., okula konuşmak için gittiklerini, ancak, öğretmenle müdürün üzerlerine yürüdüğünü iddia ederek, “Torunum 2 gün okula gitmedi. Psikolojisi bozuldu. Sorduk, cevap vermedi. Olayı öğrenince konuşmak için okula gittim. Hoca hanıma, torunumu niye dövdüğünü sordum. Bu sırada tartışma başladı. Hoca hanım okul müdürüyle birlikte üzerimize yürüyerek bizi tartakladı” dedi. Bu sırada olayı öğrenip karakola gelen G.A.’nın babası Murat A. da, “Bu olayı daha fazla büyütmeye gerek yok. Böyle şeyler her zaman olabilir. Kızım öğretmeninin elini öpsün, barışsınlar” diyerek, aynı okulda görev yapan başka bir öğretmenle G.H.’ye haber gönderdi. Veliler, “Olay kapansın. Bu olayı büyütmek istemiyoruz. Şikayetçi değiliz” derken, şikayetinden vazgeçmeyen öğretmen, Adli Tıp Kurumu’na giderek, rapor düzenletti.

  Taraflar, karakolda ifadeleri alındıktan sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Soruşturma sürerken, saçından düşen toka yüzünden yaşanan olayın kendisini etkilediğini bildiren G.A. da, “Beden eğitimi dersindeyken saçımdaki toka çıkıp, çamura düştü. Tokayı yıkamaya giderken beden eğitimi öğretmenimiz, ‘Neden tokan saçında değil?’ diye bağırıp, saçımı çekti. ‘Hocam neden saçımı çekiyorsunuz. Tokam çamura düştü, yıkamaya gidiyordum’ dedim, tokadı yedim. Olayın ardından arkadaşlarım benimle dalga geçtiler. Onlara çok kızınca, bir arkadaşıma ‘salak’ dedim. Öğretmenim bunu da duyup, kendi üstüne alınmış. Gelip bana tekrar vurdu” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı