Ege Haberleri

  Öğrenciye ilk kez AIDS dersi

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de ilk kez AIDS başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları konusunda öğrencilere eğitim programı uygulayacak. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla Savaşım Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Deniz Gökengin, uygulanan Özel Ege Lisesi'nden başlayaçcağını bildirdi. Okul yönetiminden izin alındıktan sonra velilerle görüşüldüğünü belirten Gökengin, ‘‘50'nin üzerinde öğrenciden 27'sinin ailesi olumlu karşıladı. Çoğu kız ve erkeklerin aynı sınıfta bu dersi almalarından çekindi’’ dedi.

  Onay alındı

  MİLLİ Eğitim Müdürlüğü'nün onayıyla müfredat dışı uygulanacak program 6 Aralık'ta 9 ve 10. sınıflardaki 12 öğrenciyle başlayacak. Haftada bir saat verilecek ders 8 hafta sürecek. 8. sınıftaki 15 öğrenciye ise 7 Aralık'tan itibaren 10 hafta eğitim verilecek.

  GÖKENGİN, cinsel ilişkiye başlama yaşını geciktirmek istediklerini belirtti, ‘‘Küçük yaşta cinsel ilişki çok daha riskli. Gençler küçük yaşta güvenlik koşullarının çok bilincinde olmuyor. Ancak belli bir bilinç düzeyinden sonra cinsel ilişkinin yaşanması, korunma yöntemlerinin de davranış biçimi haline getirilmesiyle çok daha güvenli seksi beraberinde getiriyor. Bu nedenle vereceğimiz eğitim öğrencileri daha ileri yaşlarda cinsel birlikteliğe yönlendirecek’’ dedi.

  Program içeriği

  İLK etapta öğrencilere cinsellik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, belirtileri, tedavi ve korunma yolları anlatılacak. Daha sonra diyaloğa dayalı aktif grup sistemi uygulanarak, öğrenciler belli rolleri üstlenerek, skeç sunacak. Gökengin, ‘‘Bunun yanında tartışma ortamına dayalı bir yöntem ulygulayacağız. Bilgiyi verip ezberciliğe itmek değil. Uygulamalarla, durumun ciddiyet ve mantığını kavratıcı sistem uygulayacağız’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı