Ege Haberleri

EGE

  Öğrenciye altın teşvik

  Fatih DALDAL BAYRAMİÇ, (DHA)
  28 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 2008 - 20:30

  Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde hayırsever işadamı Mustafa Çınaroğlu, kendisi ve eşi Gülşen Çınaroğlu’nun adını taşıyan lisenin başarılı öğrencilerini cumhuriyet altınıyla ödüllendirme kararı aldı. Öğrencilere altın dağıtacak olan eğitim gönüllüsü bu vaadini mermer taşın üzerine yazdırarak evinin duvarına astırdı.

  35 yıl önce oğullarının eğitimi için Çanakkale’ye göç etmek zorunda kalan Mustafa Çınaroğlu, diğer ailelerin aynı sıkıntıyı yaşamaması için 350 bin YTL harcayarak Bayramiç’e okul yaptırdı. Mustafa- Gülşen Çınaroğlu Anadolu Lisesi adıyla 2005 yılından bu yana eğitim-öğretim veren okulun şu anda 250 öğrencisi bulunuyor. Hayırsever Çınaroğlu ayrıca, ilçe merkezinde bulunan 2 işyeri ve 1 evinin kira bedeli olan 700 YTL’yi de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışlayarak, okulundaki maddi durumu kötü öğrencilere yardım edilmesini istemişti.

  Ödül müjdesi verdi

  Bununla da yetinmeyen eğitim gönüllüsü son olarak öğrencileri teşvik etmek amacıyla farklı bir yöntem seçti. Çınaroğlu, yıl sonunda ders ortalamasıyla sınıflarında en başarılı 3 öğrenciyi cumhuriyet altınıyla ödüllendireceği müjdesini verdi. Çınaroğlu, "Yıl sonunda, 12 sınıfın ders notları en yüksek öğrencilerini tam cumhuriyet altını, ikincilerini yarım cumhuriyet altını, üçüncülerini de çeyrek cumhuriyet altınıyla ödüllendireceğim" dedi. Ayrıca, son sınıfı birincilikle bitiren ve üniversiteyi kazanan öğrenciler ile maddi durumu kötü öğrencilere üniversiteyi bitirene kadar burs vereceğini duyurdu.

  NE YAZIYOR

  Çınaroğlu bu vaadini, evinin dış duvarına yazdırdı. Yazı şöyle; "Bu bina, Mustafa Çınaroğlu vakfiyesidir. Mustafa Çınaroğlu tarafından Babası Hasan ve Annesi Gülşen Çınaroğlu hayrına, Mustafa Gülşen Çınaroğlu, Anadolu Lisesi gelirinden, her sene okul öğrencilerine; 9, 10, 11, 12’nci sınıfların birincilerine cumhuriyet altını, ikincilerine yarım ccumhuriyet altını, üçüncülerine çeyrek cumhuriyet altını verilecektir. Ayrıca üniversiteyi kazananlar içinden son sınıfı birincilikle bitirene ve fakir bir öğrenciye üniversiteyi bitirinceye kadar burs verilecektir."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı