Gündem Haberleri

  Öğrenciye af haftası

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Binlerce öğrencinin beklediği af önerisi bu hafta Meclis'te görüşülecek. Af tasarısı, ‘‘1983-2000 yılları arasında başarısız olan yükseköğrenim öğrencilerine yeni sınav hakkı’’nı içeriyor.

  TBMM Alt Komisyonu'nun son şeklini verdiği öğrenci affı teklifi, bu hafta Meclis'te görüşülecek.

  Teklifle, 1983-2000 yılı sonuna kadar okullarından ‘Her ne sebeple olursa olsun’ ilişiği kesilen öğrencilere, her ders için iki sınav hakkı veriliyor.

  Aftan yararlanacak öğrenciler için getirilen ‘Üniversitelere yasalara uygun olarak devam edecekler’ hükmü, türban sorununun üniversitelere taşınmasını önlemeyi amaçlıyor.

  Teklifle, doçent olabilmek için Kamu Personeli Dil Sınavına gireceklerden istenecek başarı puanı, 70'ten 65'e indirildi.

  Komisyonda görüşüldükten sonra Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak teklif, yasalaşırsa, yükseköğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, önlisans ve lisans eğitim-öğretim programları ile yüksek okulların herhangi bir sınıfından her ne sebeple olursa olsun kaydı silinen ve silinme durumuna gelen veya kendi isteğiyle ayrılan öğrenciler, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başarısız oldukları bütün dersler için iki sınav ve devam hakkı kazanacak.

  Bu haklardan, 1999-2000 eğitim-öğretim yılı sonunda ilişiği kesilecek öğrenciler de ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren iki ay içinde ilgili yükseköğretim kurumlarına başvurarak yararlanabilecek. Bu sınavlarda da başarılı olamayanlara, başarılı olamadıkları dersler için bir bütünleme hakkı daha verilecek.

  Lisansüstü öğrenimi gören öğrenciler de aynı haktan yararlanabilecek. Bütün derslerden başarılı oldukları halde yönetmeliklerde öngörülen not ortalamasını tutturamadıkları ya da yüksek lisans veya doktora sınavına giremediklerinden kaydı silinen öğrencilere ise diledikleri üç dersten 2 sınav hakkı tanınacak.

  Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden yargıya intikal etmiş disiplin suçu nedeniyle ilişiği kesilenler dışındaki öğrenciler de iki ay içinde başvurmaları durumunda, Yükseköğretim Kurulu'nca okuyacakları tıp fakülteleri belirlenecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı