ANKARA HABERLERİ

Öğrencilik yıllarında taksicilik yapan mühendis Taksiciler Odası’na aday

Hürriyet Haber
07.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Umum Otomobilciler ve Taksiciler Odasının Mühendis Başkan Adayı Ergun Genç, bayramda taksicilerle yaptığı sohbetlerde neler yapacağını yazıp altını imzaladığı "Garanti Belgesini" göstererek "Biz neler yapacağımızı yazdık ve altına imzamızı attık. Bizi seçerseniz bunları yapamaz isek hesap sorun" dedi.

Hürriyet Haber

KAZIM Karabekir caddesindeki kurduğu seçim bürosunda çalışmalarını yürüten Ankara Umum Otomobilciler ve Taksiciler Odasının Mühendis Başkan Adayı Ergun Genç, üniversite yıllarında taksicilik yaparak okuduğunu belirtti ve "Şimdi taksicilere oda başkanı olarak hizmet etmek için adayım" dedi.

19 Ekim 2008’de olağanüstü kongresi yapılacak olan Ankara Umum Otomobilciler ve Taksiciler Odası’nın seçimlerine az süre kala Mühendis Başkan Adayı Ergun Genç, çalışmalarını hızlandırdı. Bayram boyunca Kazım Karabekir Caddesindeki seçim ofisinde bayram tebriklerini kabul eden Ergun Genç, fırsat buldukça da taksi duraklarına gezerek taksicileri çalıştıkları yerlerinde bayramda yalnız bırakmadı. Genç, taksici esnafına neler yapacaklarını anlatırken, "Bizim olmazsa olmazımız esnafımızın gelirini artırıcı tedbirleri önce devreye koymaktır. Benim taksicim iyi para kazanmalıdır. Bunu sağlarsak diğer yapacaklarımızı daha kolay yaparız. Bizim görev yaptığımız dönemde taksici para kazanacak" dedi.

Dertleri benim derdim

Ankara’yı baştanbaşa birkaç kez dolaşarak Taksici esnafın dertlerine çare olacağını bizzat taksi duraklarında anlatan Ankara Umum Otomobilciler ve Taksiciler Odası’nın seçimlerin az bir süre kala Mühendis Başkan Adayı Ergun Genç, şunları söyledi:

"Taksici esnafının sorunları benim sorunun, onların derdi benim derdimdir. Bayram boyunca onlarla birlikte olduk. Merak ettikleri bütün soruları bana sordular. Neler yapacağımı bir bir anlattım. Bizler faniyiz. Bu dünyada yapacaklarımızı yaptığımızda gönül rahatlığına kavuşur, mutlu oluruz. Seçim gelir geçer. Önemli olan söylediklerini yapabilmektir. Arkadaşlara hep şunu söylüyorum. Allah hakkımızda hayırlısı ne ise onu versin. Benim taksicilere hizmet etmem takdiri ilahide yazılmış ise bize nasip olacak, yazılmamış işe elden bir şey gelmez. Taksiciler kendine en iyi hizmeti yapacak kişiyi seçecekler. Bundan şüphem yok."

Önce geliri arttıracağız

Ankara Umum Otomobilciler ve Taksiciler Odası’nın Mühendis Başkan Adayı Ergun Genç, bayram boyunca taksicilerle yaptığı görüşmelerde en büyük sorunun taksici esnafının gelirinin giderek düşmesi olduğunu söyledi.

Genç, "Biz göreve geldiğimizde yapacaklarımızı bir bir anlatıyoruz. Ancak en önemli sorun taksici esnafının geliri gün geçtikçe azalıyor. Gelirleri artırıcı tedbirler bizim en önemli çözeceğimiz konuların başında geliyor" dedi. Büyük marketlerin duraklarının açık artırmayla değil, oda tarafından hak sahibi olan oda üyelerine ücretsiz verileceğini vaad eden Genç, "Otel servisleri sorununu da çözeceğiz. Otel durakları olan arkadaşlarımızın sorunu olan otel servisleri, mümkün oldukça azaltılacak ve tamamının kaldırılm ası için uğraşılacaktır. Adliye önündeki vakıf araçları mutlaka kaldırılacaktır" diye konuştu.

Taksiciye TOKİ evleri

Başkan Adayı Ergun Genç, taksi duraklarına bayramda yaptığı ziyarette, "Odamızın bir hastanesi olsun istiyoruz. Hastaneyi inşaa etmek için Sağlık Bakanlığından, Toplu Konut İdaresinden ve Milli Emlak’tan ve Belediye’den yardım ve izin alacağız. Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odasının bütün üyelerini TOKİ, Oda işbirliği ile ev sahibi yapacağız. Bunu gerçekleştirirken alt gelir, orta gelir ve üst gelir guruplarına göre konutları üyelerimize kira öder gibi kazandıracağız. Ben taksici olduğum kadar İnşaat Mühendisiyim. Bu projeyi çok rahat gerçekleştireceğime inanıyorum" dedi.

Ergun Genç, diğer projelerini de şöyle anlattı:

Taksi bakım merkezi olacak

"Taksici esnafımıza Akaryakıt ve LPG istasyonu, Gross Market ’ler açıp esnafımızın buralardan kart sistemi ile daha hesaplı bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağız. Esnafın ucuz yakıt almasını sağlayacağız. Taksimetre ayarları konusunda Taksicilerin çektiği çileyi bitireceğiz. Ayarların internet ortamında ve mekanik ortamda kuyruklar oluşmadan yapılmasını sağlayacağız. Taksi bakım servisi kuracağız. Motor, kaporta, boya, motor tamir, sıfır araç satış, akü, lastik, jant, teyip, aksesuar gibi tüm ihtiyaç ve sorunlarınız bu serviste giderilecektir. Kaza yapmış bir araç çekici ile getirildikten sonra her türlü bakımı bu serviste yapılacaktır. Bu servis 24 saat açık olacaktır. Esnafımızın girdilerinin büyüğünü teşkil eden yedek parça ve tamirhane ihtiyacını da karşılamak için girişimlerde bulunacağız."

Trafik sigortasında ortak çözüm arayışları

"Zorunlu trafik sigortasının esnafın belini büktüğünü biliyoruz. Bizim yönetimimiz iş başına geldiğinde gerekli resmi kuruluşlarla diyalog kurarak ortak çözüme kavuşturacağız, fiyatların aşağıya çekilmesini gerçekleştiriyoruz, devam edeceğiz. Devletin bütün birimleriyle barışık çalışacağız. Başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere Emniyet ve Trafik, Belediyeler ve diğer kamu kuruluşlarında esnaflarımızın olabilecek problemlerinin de çözümünde oda olarak yer alacağız. Şoförlerimiz maalesef can güvenliği tehlikesi altında görev yapmaktadırlar."

Yaşlanan taksiciye huzurevi imkanı sağlanacak

"Yaşlı Taksicilerimiz için huzurevi projemiz var. Onların rahat edeceği, hayatlarını sağlıklı, bakımlı bir şekilde geçireceği Huzurevi’ni yine biz yapacağız. Esnaflarımızın kendileri kadar ailelerini, eş ve çocuklarını da düşünüyorum. Onlar için kreşler açacağız. Yüksek tahsile hazırlanan esnaf çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için dershanelerden yararlanmasını, tahsilini rahat yapabilmesi için gerekli maddi yardımı burslarla destekleyeceğiz."

Duraklar arası ödüllü futbol turnuvası

"Sporu önemsiyoruz, çünkü devamlı oturarak çalışmak durumunda kalan esnafımızın en azından haftada 1-2 gün spor yapma imkanına sahip olması gerektirir. Ayrıca yaşam merkezimizde oluşturulacak olan halı sahada Ankara’daki tüm duraklar arası ödüllü turnuvalar düzenlenecektir. Yoğun iş temposunda çalışan esnafımıza yönelik yaşam merkezimizde oluşturulacak olan halı sahada Çalışan esnafımıza yönelik yaşam merkezimiz içerisinde bu birimlerde yer alacaktır.

Taksi dolmuş mutlaka hayata geçirilmeli

Taksi dolmuş sistemi mutlaka hayata geçirilecektir. Taksici esnafımızın gelirini artırmak için düşündüğümüz projelerden birisi de budur. Ankara’da trafiği rahatlatacak en önemli çözüm de taksi dolmuşlardır. Bunun altyapısını da gerekli yerlerle görüşerek hazırladık. Yine taksilerin parka çekilmesi önlenecek, cezaların yerinde kesilmesi için tedbirler alınacaktır. Esnafımız sahipsiz olduğundan arkadan ceza kesilmesinin önüne bir türlü geçilmiyor. Biz göreve geldiğimizde bu konu da acil çözüme kavuşturulacaklar arasında yer alacak."

Marketlerin müşteri servisleri kalacak

Ankara Umum Otomobilciler ve Taksiciler Odası’nın Mühendis Başkan Adayı Ergun Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Market servislerinin kaldırılması için uğraşacağız. Biz büyük market sahipleri ile de bu konuyu görüştük. Onlar da bu hizmetten memnun değil. Sattıkları ürünlerde rekabet var. Bir de servis maliyetleri girince zor durumda kalıyorlar. Bize söyledikleri bu işi yaparken çok zorlandıklarıdır. ’Hepsi kaldırsın biz de kaldırmaya hazırız’ diyorlar. Zaten yasal olarak da bu konuyu çözmek mümkün. Girişimlerle çözemezsek bu konuda yasal yollardan hakkımızı arayacağız ve çözeceğiz. Ayrıca Dolmuş turnikeleri mutlaka durdurulacak, bütün dolmuşların sadece kendi güzergahların da çalışması için uğraşacağız.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Öğrencilik yıllarında taksicilik yapan mühendis Taksiciler Odası’na aday haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı