Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Öğrencilerin isimlerinin istenmesi meclis gündeminde

  DHA
  06 Haziran 2013 - 17:31Son Güncelleme : 06 Haziran 2013 - 17:38

  Taksim Gezi Parkı eylemine katılan öğrencilerin isimlerinin Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce istenmesi TBMM gündemine geldi.

  CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, 3 ve 4 Haziran tarihlerinde Taksim Gezi Parkı eylemlerine katıldığı için izinsiz okula gitmeyen öğrencilerin isimlerinin okul müdürlüklerinden istemesini soru önergesiyle TBMM’ye taşıdı.

  Köktürk, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde, İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek imzasıyla okul müdürlüklerine gönderilen yazıda, “3 ve 4 Haziran tarihlerinde izinsiz göreve gelmeyen öğretmen ile okula gelmeyen öğrencilerin isim ve sayılarının, 5 Haziran tarihine kadar müdürlüğümüze bildirilmesini ve okul müdürlüklerince yapılan işlemler hakkında bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim” denildiğini belirterek, şu soruları sordu:

  -3 ve 4 Haziran’da okula gitmeyen öğrenci ve öğretmenlerin isimleri Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce niçin istendi?
  -Bu bilgi nerede kullanılacak? Okullara gönderdiği bu yazıda isim ve sayı istenilmesi normal bir işlem midir, yoksa fişleme amacı mı taşıyor?
  -Bu yazı Türkiye’deki tüm okul müdürlüklerinden istendi mi?
  -Milli Eğitim Bakanlığı, okullardaki devamsızlık takibini, geçmiş yıllarda da bu şekilde mi yaptı?
  -Okullarda Eğitim Bir Sen’in sivil itaatsizlik eylemi yaklaşık 3 aydır sürüyorken, okula kıyafet yönetmeliğine aykırı öğretmenler gelirken sessiz kalan bir yönetim, okullardan Gezi eylemine katılan öğretmen ve öğrencilerin tespiti için aynı gün isim listesi istedi. Bu bir çelişki değil mi?
  -Öğrenci ve öğretmenlerin isim ve sayılarının istenilmesi ve bu şekilde öğrenci ve öğretmenler üzerinde tehdit ve baskı oluşturulması demokratik bir devlet ve demokratik bir eğitim ilkesiyle bağdaşabilir mi?

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı