Ege Haberleri

EGE

  Öğrencilerin hukuk zaferi

  Bahri KARATAŞ, (DHA)
  18 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ocak 2012 - 23:22

  Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu Beden Öğretmenliği Bölümü’nü asil listeden kazananlar, kontenjanı dolduramayınca internetten duyuru yapıldı, iddiaya göre 22 yedek öğrencinin ismi yayınlandı.

  Çoğu Manisa Celal Bayar ve Dokuz Eylül üniversitelerinin spor yüksekokullarına giren 22 öğrenci yedekten hak kazanınca kayıtlarını sildirdi. Öğrenciler Ege’nin Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu’na kayıt yaptırdı, akamedik yıl başlayınca derslere girmeye başladı. Geçen ekim ayında bazı öğrencilere rektörlükten ‘Kaydınız silinmiştir’ yazısı gönderildi, sonradan da ilişiklerinin kesildiği bildirildi.

  Öğrenciler yargıya başvurdu, avukat İzzet Öztürk 4 idare mahkemesinde ‘Kararın iptali’ için dava açtı. Öztürk, “Okul yönetimi YÖK’e yazı yazıp, 22 öğrenciyi okutma kapasiteleri olduğunu bildirmiş. YÖK kabul etmemiş. Bir daha yazmışlar, YÖK ikinci kez reddetmiş. Okulla ilişkileri bu nedenle kesildiği söylendi. Düne kadar öğrenciydiler, iki okulu da kazanmış olmalarına rağmen açıkta kaldılar” dedi.

  İki mahkeme öğrencileri haklı bulurken, ikisi olumsuz karar verdi. Davayı açan 22 öğrenciden 12’si okula yeniden kaydını yaptırınca, bu kez okul idaresi bir üst mahkemeye itiraz etti. Bir üst olan Bölge İdare Mahkemesi, 12 öğrenciyi haklı buldu. Okul yolunu açan bu karar, davayı kaybeden diğer 10 öğrenciye de örnek oluşturdu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı