Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Öğrencilere 'veli izni'

  21 Şubat 2011 - 15:40Son Güncelleme : 21 Şubat 2011 - 17:30

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, lise öğrencilerinin velilerinin okul müdürlüklerine yazılı olarak başvurmaları halinde beyan edecekleri sürenin “özürlü devamsızlık” olarak değerlendirilmesi, veli dilekçelerinin özür belgesi gibi işlem görmesi talimatı verdi. ÖSYM'den yapılan açıklamada ise YGS tarihinde değişiklik olmadığı bildirildi.

  YGS TARİHİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

  Çubukçu, lise öğrencilerinin okula devamsızlıkları ile ilgili genelge yayımladı. Genelgede, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin özürlü devamsızlıkları ile ilgili yönetmelik hükümlerinin uygulanmasında tereddüte düşüldüğü yönünde Bakanlığa bilgiler geldiğini belirten Çubukçu, Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin konuya ilişkin maddesini hatırlattı.

  Yönetmelikte, “Ders yılı içinde toplam 20 gün okula özürsüz olarak devam etmeyen öğrenciler notları ne olursa olsun başarısız sayılır” ve “Özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Kaza, ölüm, doğal afet, yangın, göz altına alınma, tutuklanma ve uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalık nedeniyle yapılan devamsızlıkların özürlü devamsızlıktan sayılabilmesi için özrün resmi kurumdan alınacak belge veya resmi/özel sağlık kurum veya kuruluşlarınca düzenlenecek raporla belgelendirilmesi ve özrü takip eden 5 iş günü içinde okul yönetimine bildirilmesi gerekir. Zorunluluk hallerinde özrün bildirim süresi okul yönetimince uzatılabilir” hükümleri yer aldığına işaret eden Çubukçu, şunları kaydetti:
  “Ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan son sınıf öğrencilerimizin Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı'na hazırlanmakta oldukları göz önünde bulundurularak, sınav streslerinin azaltılması, derslere motivasyonlarının sağlanması ve sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmeleri amacıyla bu öğretim yılına mahsus olmak üzere yönetmelikte belirtilen toplam süreyi aşmamak kaydıyla öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceği sürenin de özürlü devamsızlık olarak değerlendirilmesi ve veli dilekçesinin özür belgesi gibi işlem görmesi öğrenci ve velilerine moral kazandıracaktır.”

  Yönetmeliğe göre öğrenciler 20 gün özürsüz, 25 gün de özürlü devamsızlık yapabiliyor. Özürlü devamsızlık için yönetmelikte belirtilen durumlar için resmi belge, rapor alınması gerekiyor. Ancak genelgeyle, resmi rapor alınmasına gerek kalmadan öğrenciler velilerinin izniyle 25 güne kadar devamsızlık yapabilecek. Böylece öğrencilerin resmi belge, rapor almadan devamsızlık yapabilecekleri toplam süre 45 gün olacak.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 17 Yorum }
  • vehbi gürkan 21.2.2011 17:32:55
   CAHİL, BİLGİSİZ BİR TOPLUM BİLEREK YARATILDI. LİSE ÖĞRENCİLERİ ,YAKIN TARİHİ BİLMİYOR ! LİSE ÖĞRETMENİ ÜLKESİNDEKİ BEYŞEHİR GÖLÜNÜN YERİNİ BİLMİYOR ! BAKANLIK YAPAN ADAMIN EKONOMİDEN HABERİ YOK ! <br> HALKIN % 80 Nİ CAHİL . BU DURUM KİMİN İŞİNE YARIYOR ?
  • tuba izmirli 21.2.2011 17:32:01
   baska bir bakis acisini goremiyorsunuz, oss oncesi okula gitmemek sinava hazirlanmak icin az mi doktor raporu aradik ??tanidik doktor bulduk da evde ders calisabildik!!en azindan sahte raporlara basvurmaya gerek kalmayacak,guzel bir haber bu!
  • ERCAN ORMANLI 21.2.2011 17:17:55
   SAYIN ÇUBUKÇU<br>İlköğretimde sınıflar çok kalabalık birçok sınıf 50 mevcudun üzerinde<br>Ders kitaplarında konu anlatımı neredeyse yok . Kitaplarda sorulan soruların çoğunun cevapları kitaplarda yok Bu konularada el atarsanız seviniriz.
  • benhur türk 21.2.2011 17:07:36
   1 hafta önce ya da sonra saat ayarı yapılsa ne olacakki..çocukların konsantrasyonunu bozmaya hakkınız yok...
  • erkan kara 21.2.2011 17:02:52
   Buna bile karşı çıkıyoruz ya pes yani..Ne güzel işte yalandan rapor alıp öğrencileri sahtekarlığa teşvik etmektense dobra dobra ailesinin bilgisi dahilinde devamsızlık yaparak sınavlara hazırlanacaklar.Kimse kimseyi kandırmayacak işte daha ne istiyorsunuz?
  • erol erdem 21.2.2011 16:47:42
   özürsüz okula gelmemek ne demek okuldan kacmak. özürlü de tanidik bir doktordan rapor almak ikiside üc kagit
  Sayfa Başı
  Haberlerpöh sonuçlarıpöh mülakat tarihikiralık aşkkiralık aşk yeni bölümkiralık aşk 64. bölümkara sevdakara sevda 47. bölüm