Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Öğrencilere ücretsiz yemek ve kıyafet teklifi

  AA
  12 Ocak 2015 - 14:32Son Güncelleme : 12 Ocak 2015 - 14:40

  Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, öğrencilere ücretsiz yemek ile ayakkabı ve palto verilmesi için kanun teklifi hazırladı.

  Günay'ın, TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklifi, Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik öngörüyor. Buna göre, Bakanlığın verdiği ücretsiz ders kitapları dışındaki kitaplardan öğrenciler sınav sorumluluğu taşımayacak.

  Bütün öğrencilere günde bir öğün sıcak yemek dağıtılacak. Devlet okullarında talep eden öğrencilere ders yılı başında bir çift ayakkabı ve palto verilecek.

  Teklifin gerekçesinde, zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıkarılmasının olumlu bir adım olduğu, ancak 12 yıllık zorunlu eğitimin bir çok aile için önemli bir maddi yük getirdiği belirtildi.

  Eğitim kitaplarının ücretsiz dağıtılmasının önemli bir gelişme olduğu belirtilen gerekçede, "Bakanlığın ücretsiz dağıttığı kitapların dışında başka kitaplar aldırılmasının ve öğrencilere ek yükler getirilmesinin önüne geçilmelidir. Öğrencilerin sağlıklı beslenmesi ve sağlıklarını koruyacak asgari giyim olanaklarına sahip olmaları gerektiği belirtilen gerekçede, şunlar yer aldı:

  "Her ders yılında ayakkabıları eskimiş, bazen terlikle okula gitmek zorunda kalabilen öğrencilerin fotoğrafları vicdanları kanatmaktadır. Sırtında paltosu olmadan okula gitmek zorunda kalan öğrenciler ise sayılamayacak kadar çoktur.

  O nedenle nasıl ki zorunlu askerlik hizmeti sırasında yükümlülerin bütün gereksinimi devlet tarafından karşılanmakta ise zorunlu eğitimde de öğrencilerin, ders saatlerinde bir öğün sıcak yemek ve sağlıklı giyim için gerekli ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanmalıdır."

  Etiketler: tbmm , yemek , kıyafet , öğrenci
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı