SİVAS HABERLERİ

Öğrencilere 'Şiddet' semineri

DHA
07 Nisan 2016 - 14:58Son Güncelleme : 07 Nisan 2016 - 14:59

Öğrencilere 'Şiddet' semineri

DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta özel bir hastanede görev yapan psikolog Begüm Çayır, özel bir kolejin öğrencilerine aile içi iletişim ve şiddet konusunda seminer verdi.

Kolej Konferans Salonu'nda düzenlenen eğitim seminerinde şiddetin çeşitleri konusunda önemli bilgiler sunan psikolog Çayır, aile içi iletişimin ilk şartının anlaşılmak ve anlamak olduğunu vurguladı.Çok sayıda öğrenci ve öğretmenin katıldığı seminerde şiddeti ortaya çıkarın unsurlar, kişilik özellikleri, etkili dinleme, toplum ve beden dili üzerinde duran Çayır, "Toplumda varlığımızı sürdürebilmemiz, huzursuzluk ve çatışma ortamına yol açmamak için toplumla doğru iletişim kurulmalıdır. En etkili iletişim bire bir görüşmedir, karşımızdaki ile konuşurken mesajın açık olması ve ortak bir dil konuşulması gerekir. Beden dili ve etkili dinleme iletişimin hızını artırır. Emir vermek, uyarmak, tehdit etmek, ahkam kesmek, akıl vermek, nutuk çekmek iletişimde üstünlük kurma arayışıdır. Şiddeti ortaya çıkaran unsurlar bunlardır. Alay etmek, olayı küçümsemek, konuyu saptırmak da iletişim engelinin başka bir boyutudur. Kişileri çeşitli özelliklerinden dolayı değerlendirip yargılamak, geçimsiz, tembel, sorumsuz, zaten hep böylesin gibi kişiliğine atfetme gibi davranışlar da iletişimin önündeki engellerdir. Kaşımızdaki ile doğru iletişim için evvela empati kurmalıyız. Etkili dinleyerek düşüncelerini ve duygularını anlamaya çalışmalıyız. Dinlediğimizi belli etmeli ve bunu da hissettirmeliyiz. Anlatırken de anlatılan duyguyu karşımızdakine yansıtmalıyız. Beden dilini çok doğru kullanmalıyız. Bunları doğru kullanan ailelerde anlaşılmanın ve anlamanın yolları her zaman açık olur" şeklinde tavsiyelerde bulundu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Öğrencilere 'Şiddet' semineri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2016 tarihinde saat 14 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğrencilere 'Şiddet' semineri haberi güncellenecektir.

  SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:56
  • Guneş
   05:44
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:26
  • Yatsı
   21:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı