« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Öğrencilere satrançta başarı tüyosu

Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, yeni eğitim sezonu öncesi öğrencilere seçmeli ders olarak satrancı tercih etmeleri tavsiyesinde bulundu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yazıcı, yaptığı açıklamada, Türkiye'de satrancın 2005 yılından itibaren seçmeli ders olarak okutulduğunu söyledi.

Okulda satrançla tanışan ilk jenerasyonun en son yapılan Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) farkını ortaya koyduğunu belirten Yazıcı, “Neziye Ezgi Menzi, bu başarılı jenerasyonun başını çekiyor. Aynı zamanda milli satranççı da olan Neziye, en son yapılan SBS'de Türkiye 1'incisi oldu” dedi.

Yazıcı, Neziye Ezgi Menzi'nin mili takım kampında bulunması nedeniyle sadece son 1 ay sınavlara çalışabildiği ifade ederek, “Neziye, elde ettiği bu başarıda en büyük payın satranca ait olduğunu açıklamıştı. Öğrenciler, Neziye'nin söylediklerini dikkate almalılar” diye konuştu.

-“Satranca olan talep artacaktır”-

Neziye Ezgi Menzi'nin SBS'deki başarısının ardından, çocuklarını satranca yönlendirmek isteyen ailelerin sayısının artığını dile getiren Yazıcı, bunun seçmeli ders seçimine de yansıyacağını ileri sürdü.

Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Satranç, 4 4 4 eğitim düzeniyle 2. kademede kendine yer buldu. Neziye'nin başarısıyla birlikte yeni eğitim döneminde satranca olan talep de artacaktır. Satrancın, çok daha hızlı bir şekilde gelişeceğini düşünüyoruz. Bundan sonra satrançta geriye dönüş söz konusu olamaz. Satrancın artık Türkiye'de geleneksel bir eğitim aracı olacağı çok açık.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz