AMASYA HABERLERİ

Öğrencilere özel bilgisayar programı tasarlandı

DHA
06.03.2018 - 11:56Son Güncelleme :
DHA

Sinan HARMANCI/AMASYA,(DHA)- AMASYA Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projesi (BAP) kapsamında özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler için 'Harfleri Öğreniyorum' adlı ücretsiz bilgisayar programı tasarlandı. Geliştirilen programla, Millî Eğitim Bakanlığının belirlediği sunum sırasına uygun dizilimde alfabede yer alan 29 harf için geliştirilmiş görsel ve işitsel etkileşimler yer alıyor.

Amasya Üniversitesi BAP kapsamında özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler için 'Harfleri Öğreniyorum' adlı ücretsiz bilgisayar programı tasarlandı. Geliştirilen programla, Millî Eğitim Bakanlığının belirlediği sunum sırasına uygun dizilimde alfabede yer alan 29 harf için geliştirilmiş görsel ve işitsel etkileşimlerden öğrenciler faydalanabilecek. Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Recep Çakır, "Bundan sonraki planda çocukların zihinsel, sosyal, bedensel ve devinimsel özellikleri dikkate alınarak sanal gerçeklik uygulamaları geliştirmeyi düşünüyoruz. Yani bir adım daha ileri giderek öğrencilerin özellikle temel becerileri ve ihtiyaçlarını gidermek üzere senaryo tabanlı etkileşimli materyaller hazırlanarak öğrencilerin, okuma-yazma becerilerini ileri düzeyde geliştirmeleri ve günlük aktiviteleri yapabilmeleri ekseninde çalışmalar yapacağız" dedi.

Özel eğitim öğretmeni Neslihan Baş ise, “Çocuklar somutlaştırılmış şeyler görmek istiyorlar. Sanal ortam olduğu için çocukların daha çok dikkatini çekiyor. Programı çocukların tablet bilgisayarlarına da indirdik. Evlerinde de kullanabiliyorlar” şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Amasya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Amasya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Öğrencilere özel bilgisayar programı tasarlandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı