GAZİANTEP HABERLERİ

Öğrencilere, iş hayatı anlatıldı

DHA
29.03.2017 - 15:54Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - TÜRKİYE İnsan Yönetimi Derneği Üyesi Burak Aybey, Gaziantep Üniversitesi öğrencilerine iş hayatında dikkat etmeleri gereken konuları anlatarak, çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Gaziantep Üniversitesi Oğuzeli Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen 'İnsan Kaynakları Süreçleri ve Mülakat Teknikleri' konferansında konuşan Aybey, işletmelerinin artık üretim değil müşteri odaklı bir noktaya doğru ilerlediğini, bu noktada az sayıda, ama nitelikli ve genç personelin işletmelerde istihdam edilmek istendiğini ifade etti. Aybey, makineleşme sürecinin insan kaynağına olan talebi azalttığını belirterek, "Mezuniyet derecesi artık tek başına yeterli değil. Mezun olduğunuz alanla ilgili ne yaptığınız önemli. Örneğin; sosyal faaliyetleriniz, kulüp üyelikleriniz ve dernek üyelikleriniz çok önemli" dedi.

Kurumsal firmaların personel alırken kendini geliştirmiş ve işletmeye bir şeyler katabilen kişileri işe almak istediğini aktaran Aybey, öğrencilere okudukları bölümle ilgili kendilerine bir kariyer hedefi koymaları gerektiğini vurgulayarak, "İş arayan bir kişinin çalışacağı işletmeyi iyi seçmesi gerekir. Öncelikle eğitim faaliyetine önem veren yerlerin tercih edilmesi yerinde olur. Böyle işletmelerde kariyer hedefi daha iyi bir şekilde ilerler. İşletmelerde performans prim sistemi önemli bir yer tutar. Buradaki bir düşüş işten ayrılma gerekçesi olabilir. İşletmeler personel alırken doğru tercih yapmak için çeşitli sınavlar yapmaktadır. Bu sınavlar mesleki bilgi ile ilgili olabileceği gibi davranış testleri de olabilmektedir. Burada amaç işe en uygun kimseyi tespit etmektir" diye konuştu.

Konferans sonunda okulun müdür yardımcısı Mehmet Ali Çoban tarafından Burak Aybey'e günün anısına plaket verildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Öğrencilere, iş hayatı anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 15 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğrencilere, iş hayatı anlatıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı