DÜZCE HABERLERİ

Öğrencilere Gıda Dersi

IHA
17 Ekim 2015 - 10:06Son Güncelleme : 17 Ekim 2015 - 10:07

OKULLARDA ÖĞRENCİLERE GIDA DERSİ VERİLDİ.

IHA

Dünya Gıda Günü nedeniyle Düzce’de okullarda geleceğin büyüklerine gıda ile ilgili bilinmesi gerekenler anlatıldı.
Dünya Gıda Günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Düzce’de de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından günün amacı ve temasına uygun olarak okullarda geleceğin yöneticisi öğrencilere günün önemini vurgulayan film gösterimi ve sunum yapılarak bilgilendirme yapıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu, gün ile ilgili olarak ise yaptığı açıklamada “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO); dünya çapında yaşanan açlıkla mücadele için 16 Ekim tarihini Dünya Gıda Günü olarak ilan etmiş olup, ülkemizde de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl değişik temalar ile konu işlenmektedir. Dünya Gıda Gününün bu yılki teması Kırsal Refahın Artırılması İçin Sosyal Koruma ve Tarım olarak belirlenmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık bir milyar insan aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. Bunların yüzde 78’i tarımın ve kırsal ekonominin temel itici güç olduğu kırsal alanlarda yaşamını sürdürüyor. Gıda gününün amacı kamuoyunun ve yetkililerin gıda ile ilgili üretim, beslenme, gıda güvenliği, açlık gibi konulara dikkatlerini çekmektir. FAO, her yıl gıda ile ilgili önemli gördüğü bir konuyu dünya gıda günü teması olarak belirler ve kutlamalar bu konuda yoğunlaşır. Sosyal koruma programları sosyal yardımlar, sosyal sigorta ve işgücü piyasasındaki iyileştirmeler sayesinde 2,1 milyar insana ulaşarak gelişmekte olan ülkelerde son 20 yıl içinde hızla artış gösterdi. Ancak, bugün dünya nüfusunun yüzde 36’sı bazı sosyal koruma araçlarından yararlanıyor. Sosyal koruma programlarından yararlanamayan bireylerin çoğunluğu ise gelişmekte olan ülkelerin kırsal alanlarında yaşamaktadırlar. Sosyal koruma ve kırsal refahın artırılması; kısaca kentlerle kırsal alanın gelişmişlik farkının azaltılarak, kırsal toplumun fakirlik tehdidi altında olanlarının iş ve yaşam koşullarının bulunduğu yörede iyileştirilmesidir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Öğrencilere Gıda Dersi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ekim 2015 tarihinde saat 10 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğrencilere Gıda Dersi haberi güncellenecektir.

  DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:15
  • Guneş
   06:06
  • Öğle
   13:09
  • İkindi
   16:55
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı