EDİRNE HABERLERİ

Öğrencilerden telefon dolandırıcılığına karşı proje

AA / Hakan Mehmet Şahin
24.02.2016 - 16:57Son Güncelleme :
AA / Hakan Mehmet Şahin

EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri telefon dolandırıcılığına karşı vatandaşları bilgilendirmek amacıyla proje başlattı.

Proje kapsamında Edirne Asayiş Şube Müdürlüğünden Komiser Yardımcısı Fatma Bakır, Şükrüpaşa Mahallesinde bir kahvehanede toplanan vatandaşlara konuyla ilgili bilgi verdi, telefon dolandırıcılarının en çok kullandığı yöntemleri anlattı.

Polis ve savcının vatandaşı telefonla arayarak para istemeyeceğini, böyle bir durumla karşılaşmaları halinde yetkililere haber verilmesini isteyen Bakır, dolandırıcıların geliştirdikleri çeşitli yöntemlerle aradıkları kişiyi ikna etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Genelde dolandırıcıların mağdurları korku ve paniğe sevk ettiklerini ifade eden Bakır, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kendisini polis veya savcı olarak tanıtan dolandırıcılar ilk olarak genellikle gündüz mesai saatleri dahilinde ev telefonlarından ararlar. Bu saatte evde ya eşleriniz yada yaşı küçük çocuklarınız bulunur. Dolandırıcılar telefonda 'Kuyumcu soygunu olmuş', 'Terör örgütü adınıza hat çıkarmış' veya 'Banka hesaplarınız ele geçirilmiş' şeklinde beyanlarda bulunarak sizleri korku ve paniğe sevk ederler. Son günlerde ayrıca 'sigortanızı yenileyelim veya iptal olmuş', 'Hediye çeki kazandınız, ödül kazandınız' gibi söylemlerle vatandaşlarımızı kandırmaya çalışıyor. Kesinlikle bu tür dolandırıcılık amaçlı arayan şahıslara inanmayınız. 155 polis imdat hattını arayarak bilgi veriniz."

Konuşmanın ardından üniversite öğrencileri telefon dolandırıcılığını konu alan skeç sergiledi.

Üniversiteliler, projeleri kapsamında vatandaşların yoğun olarak bulundukları alanlarda uyarılarına devam edecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Öğrencilerden telefon dolandırıcılığına karşı proje hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 16 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğrencilerden telefon dolandırıcılığına karşı proje haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı