Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öğrencilerden parmak izleri alındı iddiası

  A.A.
  27 Ekim 2007 - 11:48Son Güncelleme : 27 Ekim 2007 - 11:48

  Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Mahir Ulus, kentteki bir ilköğretim okulunda, bir öğrencinin parasının çalınmasının ardından, 60 öğrencinin parmak izlerinin alındığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

  Ulus, geçen hafta perşembe günü 7. sınıf öğrencilerinden birinin 170 YTL'sinin kaybolması üzerine 2 sınıfta eğitim gören 60 öğrencinin parmak izlerinin alındığını ileri sürdü. Ulus, “Öğrenciler suçlu gibi sıraya dizilerek parmakları mürekkebe batırılıp kağıda bastırılmış. Ardından öğrencilere okulda bir hırsızlık olayı daha olması halinde bu parmak izlerinin polise verileceği söylenmiş” dedi.

  Çocukların psikolojilerinin bundan olumsuz etkilendiğini savunan Ulus, “Bu olay eğitim açısından kabullenilemez bir olaydır. Eğitim psikolojisi almış öğretmenlerin böyle bir şey yapmasına inanamıyorum. Üstelik parasını çaldıran çocuk 7-B sınıfında eğitim görürken, başka sınıftaki öğrencilerinin parmak izleri alınıyor” diye konuştu.

  Çocukların parmak izlerinin matematik ve resim öğretmeleri tarafından alındığını öne süren Ulus, bir çok velinin olayın ardından çocuğunun
  psikolojisinin bozulduğunu söyleyerek, okula geldiğini kaydetti.

  Öğrencilerden 12 yaşındaki A.Ş. de olayı şöyle anlattı: “Öğretmenlerimiz bizi sınıfta sıraya dizdiler. Mürekkepli bir yere parmağımızı bastıktan sonra bir listede isimlerimizin bulunduğu kağıda parmak izimizi bastırdı. Sonra bize bir daha hırsızlık olursa, bunları polise vereceklerini söylediler. Hepimize hırsız muamelesi yapıldı, çok üzüldüm.”
  Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Adnan Sarısayın ise olayı kendilerinin de duyduğunu, okulda öğretmenler arası çekişmeye bağlı huzursuzluklar yaşandığını belirterek, “Bu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığından müfettişler geldiğini ve olayın incelendiğini biliyorum. Orada öğretmenler arası çekişmeden kaynaklanan bazı tahrik edici olaylar yaşanıyor” dedi.

  SUÇ VE CEZA ŞEKİLLENİYOR

  İzmir Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, olayla ilgili inceleme başlattıklarını ifade ederek, “Olay bugün bana intikal etti. Sendika böyle bir olay yaşandığını, okul yönetimiyse yaşanmadığını söylüyor. İnceletme başlattım, inceleme sonucuna göre gereğini yapacağız” dedi.
  İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli psikolog Hülya Altınkaya, ergenlik dönemine yeni girmiş çocukların kafasında suç ve cezanın yeni yeni konumlandırıldığını belirtti.

  Altınkaya, “Öğrencilerin gözünde öğretmen ceza uygulayıcı değil, eğitici olmalıdır. Öğretmen sevgiyle kuralları koyar. Ergenlik çağında kimlik arayışındaki çocuk kafasında suç ve cezayı konumlandırmaya çalışır. Parmak izi alan öğretmen, çocukların kafasında yanlış şekillenir. Çocukların bireysel haklarına saygı duyulmalıydı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı