GİRESUN HABERLERİ

Öğrencilerden ısırgan otlu lezzetler

AA / Gültekin Yetgin
24.02.2016 - 12:36Son Güncelleme :

- Giresun'da bir okulun uygulama otelinde eğitim gören öğrenciler, ısırgan otunu balık, makarna, ekmek, tatlı yapımında kullanarak farklı lezzetler ortaya çıkardı- Uygulama oteli müdürü Bıçakçı:- "Isırganın 3 veya 5 değil, her yemekte kullanılabileceği inancındayız"

AA / Gültekin Yetgin

GİRESUN (AA) - Giresun'da bir okulun uygulama otelinde eğitim gören öğrenciler, ısırgan otu kullanarak balıktan tatlıya kadar farklı lezzetler hazırladı.

Yeşilgiresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde, ısırgan otuyla mezgit balığı, mısır ekmeği, makarna, yağlaş, kek, haydari ve Giresun burması yaptı.

Lisenin uygulama oteli müdürü Azmi Bıçakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yörenin her karışında bulanan ısırgan otunu değerlendirmek istediklerini söyledi.

Yöreye uygun tat arayışıyla ısırgan otundan farklı lezzetler ortaya çıkardıklarını belirten Bıçakçı, "Isırganın 3 veya 5 değil, her yemekte kullanılabileceği inancındayız" dedi.

Yemekleri okulun uygulama oteli mutfağında hazırladıklarını ifade eden Bıçakçı, "Isırganı mezgit balığında, mısır ekmeğinde kullandık, makarna yaptık, ısırgan yağlaşı, kek, haydari, Giresun burması yaptık. Tabii ısırganı sadece bu yemeklerle sınırlamak mümkün değildir, her yemeğe karabiber, nane gibi de katabiliriz. Tatmak isteyenlere de her an hazırlayabiliriz" diye konuştu.

Isırgan otunun sağlık açısından faydasına değinen Bıçakçı, "Aroma ve tat olarak çok iyi olduğunu biliyoruz. Sanayi ürünü olarak tekstilde kullanıldığını, ısırganla ilgili projelerin bulunduğunu biliyoruz. Bu ürünü Karadeniz'de değerlendirmek istedik" dedi.

Otelde yemekleri tadan vatandaşlardan Kasım Kılıç, ısırgan otunun yöresel bir bitki olduğunu belirterek, "Fakat burada değişik tatlarla sunulmuş, gayet güzel olmuş, yapanların ellerine sağlık" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Giresun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Giresun ilinden Öğrencilerden ısırgan otlu lezzetler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 12 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğrencilerden ısırgan otlu lezzetler haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı