Gündem Haberleri

  Öğrencilerden F tipi protestosu

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öğrencilerin F tipi cezaevlerini protesto gösterisi bir süre polis engeline takıldı. Daha sonra polisin izin vermesi üzerine öğrenciler, Kızılay'a yürüdü.

  Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'ndeki fakültelerde okuyan öğrenciler, F tipi cezaevlerini protesto etmek ve cezaevlerindeki bazı tutuklu ve hükümlülerin devam ettirdiği ''ölüm oruçları'' konusundaki tepkilerini dile getirmek için Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesi iken kullandığı odasının önünde bir araya geldiler ve tepkilerini dile getirmek için odanın kapısına ''Prof. Dr. Adolf Hitler'' tabelası astılar.

  Daha sonra grup adına açıklama yapan bir öğrenci, F tipi cezaevlerini ''insanlık ayıbı'' olarak değerlendirdiklerini ifade ederek, F tipi ceza evleri projesinin kaldırılmasını istediklerini söyledi.

  Açıklamanın ardından grup, Sakarya Caddesi'nde ''F tipi cezaevlerini'' protesto eden tutuklu ve hükümlü ailelerine destek vermek amacıyla slogan atarak Kızılay'a doğru yürümeye başladı. Çevik kuvvet, Kolej Kavşağı'nda barikat kurarak grubun Kızılay'a yürümesini engelledi ve öğrencilerin geri okullarına dönmelerini istedi. Gruptakiler, ''öğrenciye değil, çetelere barikat'', ''Direne direne kazanacağız'' şeklinde sloganlar atarak dağılmayacaklarını söylediler.

  Polis ve öğrenciler arasında bir saat süren görüşmeler sonucunda, öğrencilerin üstleri teker teker aranarak, ellerindeki pankartlar alındı ve Kızılay'a yürümelerine izin verildi. Yürüyüş olaysız sona erdi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı