Dünya Haberleri

DÜNYA

  Öğrencilerden bomba imha eden robot

  Hürriyet Haber
  18 Mayıs 2017 - 10:40Son Güncelleme : 18 Mayıs 2017 - 10:40

  Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Muhsin Bayraktar, Kaan Bakırcıoğlu ve Hasan Özalp, mezuniyet projesi olarak bomba imha eden robot tasarladı.

  ROBOT Elim adlı robot, insan eli hassasiyetine sahip. Bomba imha ekiplerinin artık güvenle çalışabileceklerini belirten öğrenciler, çalışmayla ilgili olarak şu bilgiyi verdi: “İnsanın fiziksel gücü sınırlı olduğundan yüksek fiziksel güç gerektiren işler için insan tarafından yönetilen makineler geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra günümüzde yüksek düzeyde UV ışınlarının, radyoaktif malzemelerin veya toksik gazların bulunduğu, insan sağlığını tehdit eden ortamlarda paketleme, montaj ve makineye hammadde yükleme boşaltma gibi işler robotlar tarafından yapılıyor. Bu robot kollar sahip olduğu sensörlerle belirtilen işleri kodlanan algoritmaya uygun şekilde gerçekleştirebilir. Ancak bomba imha gibi bazı durumlarda robot kollarının insan hassasiyetini sağlaması ve işin bir insan operatör tarafından kontrol edilmesi gerekir ki böyle durumlarda düğmeler ya da kontrol çubuğu gibi ara yüzler kullanır.”

  SENSÖRLÜ ELDİVEN
  “Fakat bu tip ara yüzler insanlar için doğal ve ergonomik olmadığından kullanılması kolay değildir ve tecrübe gerektirir. Bu yüzden daha ergonomik ve rahatça kullanılabilecek insan-makine ara yüzlerinin geliştirilmesi için pek çok çalışma yapılıyor. Bu tip ara yüzlerden biri de sensörlü eldivenlerdir. Biz de projemizde insan operatörün sensörlü eldiven ile kontrol edebileceği, insan eline benzer bir robot kol tasarlandık.”

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı