SAMSUN HABERLERİ

Öğrenciler yanlış yazılan Türkçe kelimeleri üzerlerine giyip gezdiler

DHA
30.05.2018 - 14:35Son Güncelleme :
DHA

Gökhan İÇKİLLİ-SAMSUN, (DHA) – SAMSUN’da ortaokulu öğrencileri yanlış okunan ve söylenen bazı Türkçe kelimelerin doğrularını üzerlerine yazdıkları tişörtleri giyerek Samsun’un işlek caddelerinde gezdi.

İlkadım Atatürk Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencileri Türkçe öğretmenleri Fatma Karataş ve Nurcan Ur Güngör rehberliğinde ‘Doğrusunu Yaz’ projesi kapsamında ellerinde döviz ve üzerlerine yanlış okunan ve söylenen bazı Türkçe kelimelerin doğrularını yazdıkları tişörtleri giyerek Samsun’un işlek caddelerinde vatandaşlara göstererek gezdi.

Proje hakkında bilgi veren Atatürk Ortaokulu Müdürü Rasim Nerse, “Bir milleti ayakta tutan, onun varlığını ve devamını sağlayan, milli şuuru besleyen, bir millete mensup olma hazzını veren ve bireylerini birbirine yaklaştırarak onlar arasında birlik yaratan unsur olarak dilin, millet hayatındaki yeri çok önemledir. Bu bilincin öğrencilerinde ve toplumda pekişmesini sağlamak için okulumuzun 6/A-E-F-G sınıfı öğrencileri Türkçe öğretmenleri Fatma Karataş ve Nurcan Ur Güngör rehberliğinde ‘Doğrusunu Yaz’ projesi kapsamında yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte çocuklar özel hazırlanan penyeleriyle farkındalık oluşturdu. Amacımız, ‘Doğrusunu Yaz’ projesi ile birlikte öğrencilerin dil sevgisi pekiştirilip kelimeleri doğru yazma alışkanlığı kazandırmak hedeflenmiştir. Aynı zamanda yazımı karıştırılan sözcüklere de dikkat çekilerek nasıl yazılmaları gerektiğini kavratmak projenin amaçları arasındadır. Çocuklar Türkçenin zenginliklerinin farkına vararak okuduklarından zevk alacak, dili daha düzgün kullanacak, kendini güzel bir şekilde ifade edecek, okumaktan, yazmaktan korkmayacak, kendi kültürünü tanıdıkça farkındalığı artacak, hislerini özgün bir biçimde kağıda dökecek, tüketen değil üreten bir nesil olarak yetişeceklerdir” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Öğrenciler yanlış yazılan Türkçe kelimeleri üzerlerine giyip gezdiler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı