İZMİR HABERLERİ

Öğrenciler temel yaşam desteğini öğrendi

DHA
17.06.2017 - 12:51Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO)  'temel yaşam desteği' konusunda üniversite gençliğinde farkındalık oluşturmak için etkinlik düzenledi.

Kampüs içinde düzenlenen platformda, İlk ve Acil Yardım Programı öğrencileri, öğretim elemanlarının refakatinde, maketler üzerinde uygulamalı olarak kalp masajı ve suni solunum yapmayı anlattı. İKÇÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü'nün desteklediği, 'Topluma Temel Yaşam Desteği Farkındalığının Kazandırılması Projesi', İKÇÜ SHMYO Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Melek Pehlivan yürütücülüğünde, Proje Araştırıcıları  Öğr.Gör. Neşe Can Mercan ve Öğr.Gör.İbrahim Çınar'ın katkısıyla İKÇÜ'de hayat buldu.

İKÇÜ akademik, idari çalışanlarının da ilgi gösterdiği etkinliğe katılan herkes 'yetişkin temel yaşam desteği' uygulamalarını maketler üzerinde deneyimledi.

Alana gelen Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fikri Salman, İKÇÜ SHMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Soyöz ile Genel Sekreter V. Nurettin Memur da katılım sağlayarak destek oldu.

Hastane dışında ani gelişen kalp durmalarında profesyonel sağlık görevlileri gelene kadar uygulanacak temel yaşam desteği farkındalık etkinliğine gösterilen ilgiden memnuniyet duyduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Akhan, "112 Acil Servis aranmadan önce doğru ve bilinçli şekilde yapılan temel yaşam desteği, ani kalp durması sonrası hayatta kalma oranının artmasına ve geç müdahale sonucu oluşabilecek nörolojik hasarların azalmasına katkı sağlayabilir. Bu yüzden temel yaşam desteği, hayati önem taşımaktadır. Üniversitemizde düzenlenen bu projeye destek veren SHMYO Müdürü Yrd. Doç.Dr.Mustafa Soyöz ile projeye katkı sunan hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ederiz" diye konuştu.

Bu tür etkinlikleri periyodik olarak tekrar etme arzusunda olduklarını kaydeden SHMYO Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Melek Pehlivan, amaçlarının topluma erken başlatılan kalp masajı ve suni solunumun önemini anlatmak ve hayat kurtarmak adına farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Pehlivan, "İlk ve Acil Yardım Bölümü 2. sınıf öğrencileri ile birlikte Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında hazırlamış olduğumuz bu sosyal sorumluluk projesi ile üniversitemizde bu konuya dikkat çekmek istedik. Katılımcılarımız, temel yaşam desteği ile ilgili açıklamalar ve demostrasyondan sonra maketler üzerinde, uygulamalı olarak kalp masajı ve suni solunum yapmayı deneyimlediler" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Öğrenciler temel yaşam desteğini öğrendi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:43
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:33
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı